Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Російський супутник зв’язку «Експрес-АМ5» відчуває технічні проблеми на орбіті

На початку червня 2023 року було повідомлено про технічні проблеми на російському КА «Експрес-АМ5», в результаті яких був відключений транспондер Ku-діапазону, що змусило користувачів супутника переходити на альтернативні канали зв’язку.

Згідно з опублікованою 5 червня заявою оператора супутника – компанії «Космічний зв’язок» (ГПКС), 3 червня частина корисного навантаження КА «Експрес-АМ5» була деактивована через збій контуру терморегулювання системи охолодження, що призвело до того, що бортові температури перевищили експлуатаційні пороги.

Спільно з фахівцями компанії-розробника супутника «ІСС ім. Решетньова» інженери ГПКС вжили заходів, спрямованих на запобігання перегріву супутника та збереження його працездатності, повідомили в компанії. Ці кроки включали деактивацію деяких транспондерів КА. За даними ГПКС, частина користувачів продовжувала отримувати послуги зв’язку через «Експрес-АМ5», а інші перебували або в процесі переходу, або перейшли на доступні канали на КА «Експрес-АМУ7» і «Експрес-АМУ3».

Ситуація нагадує попередній інцидент з КА «Експрес-АМ6», у якого у 2020 році виникла проблема з термоконтролем, що призвело до втрати можливостей зв’язку. Обидва супутники базуються на платформі «Експрес-2000» ІСС ім. Решетньова, що викликає занепокоєння, що сервісні модулі на моделях AM5 і AM6 можуть мати загальний недолік конструкції в системі теплового контролю.

Супутникова платформа «Експрес», що спирається на західних постачальників, є достатньо розповсюдженою у рф. На даний час через початок Кремлем війни проти України у 2022 році поставки комплектуючих для платформи «Експрес» припинені, що призвело до серйозних затримок, якщо не повної зупинки розробки цього типу космічних апаратів.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України