Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

РН Electron компанії Rocket Lab вийшла з ладу під час запуску КА Capella Space

19 вересня 2023 року о 06:55 UTC з острова Оненуї (Нова Зеландія) було здійснено спробу запуску за допомогою РН Electron компанії Rocket Lab радіолокаційного супутника «Capella Acadia 2» компанії Capella Space (США). Супутник мав бути виведений низьку кругову навколоземну орбіту висотою 640 км з нахилом 53°.

РН Electron стартувала із затримкою приблизно у 20 хвилин через несприятливі умови космічної погоди. Старт і підйом першого ступеню пройшли у штатному режимі.

Відео-трансляція з другого ступеня була припинена одразу після його відділення та запалення двигуна Rutherford. Телеметрія, яка відображалася під час веб-трансляції протягом кількох секунд після відокремлення ступеня, показала, що його швидкість зменшилася, що свідчить про несправність двигуна.

«Ми зіткнулися з аномалією», — сказав керівник запуску приблизно через 45 секунд після відокремлення ступеня. Rocket Lab незабаром завершила веб-трансляцію, не надавши жодної додаткової інформації, але визнала, що місія була невдалою.

Невдача стала третьою для РН Electron трохи більше ніж за 3 роки, причому попередні дві пов’язані також з проблемами верхнього ступеня. У липні 2020 року РН Electron не змогла вийти на орбіту, коли двигун верхнього ступеню передчасно вимкнувся, причиною було визнано несправне електричне з’єднання. Ще один запуск РН Electron у травні 2021 року зазнав невдачі, коли двигун верхнього ступеню вимкнувся через кілька секунд після запалювання. Rocket Lab заявила, що збій був спричинений проблемами із запальником, який спотворив сигнали системи керування вектором тяги ступеня, що призвело до зупинки двигуна.

Невдача викликає питання щодо надійності ракети та здатності компанії збільшити частоту запусків. Rocket Lab запланувала виконання 15 місій РН Electron цього року, включаючи запуски суборбітальної версії ракети HASTE. Це був 9-й запуск Electron в цьому році і 41-й загалом, що зробило компанію лідером серед західних операторів малих ракет-носіїв.

Корисним навантаженням на ракеті був другий супутник третього покоління Acadia з радіолокатором із синтезованою апертурою (SAR) компанії Capella Space. Попередній запуск Electron 23 серпня запустив перший супутник Acadia, у рамках контракту Rocket Lab з Capella на чотири запуски.

Перший супутник Acadia на даний час перебуває в комерційній експлуатації, сказав директор Capella Паям Баназаде час панельної дискусії на Всесвітньому тижні супутникового бізнесу 15 вересня. «Компанія переповнена цими супутниками Acadia», — сказав він, і планується ще більше запусків у найближчі квартали, у тому числі з Rocket Lab.

Супутники Acadia забезпечують знімки з просторовою розрізненістю до 0,3 м на піксель. Супутники більші, ніж попередня версія, масою близько 160 кг, що обумовлено зниженням вартості та збільшенням доступності запуску.

Крім різних системних оновлень, супутники Acadia також оснащені терміналом міжсупутникового лазерного зв’язку компанії Mynaric, який дозволить їм використовувати супутники як ретранслятори для надання зображень територій, що спостерігаються, менш ніж за 15 хвилин. Пропускна здатність КА також збільшилася з 500 МГц до 700 МГц, а потужність зросла на 40%.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України