Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Промисловість шукає більше ресурсів та зміни політики для підтримки переходу від МКС до комерційних космічних станцій

Керівники двох компаній, які займаються розробкою комерційних космічних станцій, звернулися до NASA та Конгресу з проханням зробити фінансові та політичні кроки, щоб уникнути можливої перерви в роботі космічних станцій, яка, на їхню думку, може призвести до поступки лідерства на низькій навколоземній орбіті Китаю.

Виступаючи на слуханнях підкомітету Комітету з науки Палати представників 14 лютого, представники компаній Axiom Space та Voyager Space заявили, що необхідно більше фінансування, щоб забезпечити плавний перехід від Міжнародної космічної станції (МКС) до комерційних станцій, а також вжиття політичних заходів для того, щоб МКС не підірвала бізнес-модель цих станцій.

«У міру того, як ми продовжуємо будувати наступне покоління космічних станцій, ми просимо вашого розгляду певних зобов’язань, щоб забезпечити успіх CLD», – сказав Ділан Тейлор, генеральний директор компанії Voyager Space, посилаючись на програму NASA Commercial Low Earth Orbit Destinations (CLD), що підтримує розвиток цих станцій.

Він виділив п’ять сфер, у яких його компанія просила підтримки від уряду, включаючи зобов’язання використовувати комерційні станції за наявності таких, виведення МКС з експлуатації у 2030 році, адекватне фінансування програми CLD, вирішення питань страхування та відповідальності, а також відсутність конкуренції з промисловістю.

Він наголосив на необхідності збільшення фінансування, але не уточнив, на яку суму потрібне додаткове фінансування. «Збільшення фінансування, схвалене Конгресом, зміцнить впевненість інвесторів та прискорить початкові інвестиції, – сказав він. – Недостатні інвестиції у 2024 та 2025 роках поставлять під загрозу графіки для всіх постачальників та збільшать ризик виникнення перерви у присутності американських астронавтів на низькій навколоземній орбіті».

Мері Лінн Дітмар, менеджер із взаємодії з урядом та зовнішніх зв’язків компанії Axiom Space, також попередила про можливу перерву після МКС. «Якщо ми матимемо перерву в американській присутності на низькій навколоземній орбіті, єдиним переможцем буде Китай, – стверджувала вона, вказуючи на привабливість китайської космічної станції Tiangong для клієнтів. – Потрібна негайна корекція курсу з боку Конгресу».

У своїй презентації вона запропонувала дев’ять рекомендацій, багато з яких збігалися з пропозиціями Ділана Тейлора, включаючи завершення існування МКС до 2030 року та виділення достатнього фінансування програмі CLD. Вона також рекомендувала NASA скоротити кількість компаній у програмі CLD до двох, щоб зберегти ресурси, а також виділити кошти на американський апарат для зведення МКС з орбіти наприкінці її терміну служби, додатково до фінансування операцій МКС та програми CLS.

Коментарі про необхідність завершення існування МКС до 2030 року з’явилися у контексті заяв офіційних представників NASA за останні місяці, в яких йшлося про можливість подальшого продовження терміну служби станції як страховку від затримок у розвитку комерційних космічних станцій. Вони також визнали, що перерва між МКС і комерційними станціями також може бути можливою, але пообіцяли звести до мінімуму наслідки такої перерви.

«Невизначеність щодо закінчення терміну служби станції, звичайно, викликає у інвесторів і клієнтів побоювання щодо того, що вони опиняться на платформі, яка має конкурувати з урядом», – сказала Мері Лінн Дітмар, додавши, що NASA виходить із складної ситуації, також прагнучи уникнути перерви.

«Це абсолютно критично важливо, щоб ми зберігали послідовність із цією датою, тому що інвестори діють на основі певного графіка, – сказав Ділан Тейлор. – Якщо графік зміниться, зміниться і стратегія інвестування».

Кен Бауерсокс, заступник адміністратора NASA з космічних операцій, заявив на слуханнях, що NASA зосереджено на тому, щоб щонайменше одна комерційна станція була готова до моменту запланованого виведення МКС з експлуатації. Він прямо не відповів на будь-які рекомендації розробників станцій, що стосуються, наприклад, передчасного скорочення числа розробників CLD.

«Наш підхід до уникнення перерви на низькій навколоземній орбіті полягає в тому, щоб зробити все можливе, щоб комерційні орбітальні станції були створені до 2030 року. Ми зобов’язані вивести МКС з експлуатації з 2030 року і ми співпрацюємо з вами, щоб спробувати отримати ресурси для цього», – сказав він членам комітету.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України