Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Проблема із заправкою паливом затримує запуск місячного посадкового модуля Intuitive Machines

14 лютого приблизно за 90 хвилин до запланованого на 12:57 за східним часом запуску місії IM-1 компанія SpaceX оголосила, що вона відкладає запуск на день. Запуск перенесено на 01:05 за східним часом 15 лютого.

«Відмовляємося від сьогоднішньої спроби у зв’язку з тим, що температура метану не відповідає номінальній перед його завантаженням у посадковий апарат», – заявила компанія у своєму оголошенні про затримку, але не надала додаткових деталей.

Унікальним аспектом місії є те, що посадковий модуль Nova-C завантажується рідким киснем і метаном, коли він знаходиться на стартовому майданчику. Заправку планують розпочати за кілька годин до запуску. SpaceX модифікувала як стартовий майданчик, так і ракету, щоб забезпечити можливість заправляти паливом посадковий модуль, який перебуває всередині обтічника корисного навантаження на майданчику.

Це вимагає більшої координації між корисним навантаженням і ракетою-носієм під час зворотного відліку, ніж для звичайного запуску, сказав Білл Герстенмаєр, віце-президент з побудови та надійності польоту в SpaceX, під час брифінгу 13 лютого. «Це трохи інтенсивніше для нас і трохи довше, ніж у нас зазвичай», – сказав він.

Минулого тижня компанії SpaceX і Intuitive Machines провели дві генеральні репетиції процесу заправки. Трент Мартін, віце-президент відділу космічних систем Intuitive Machines, сказав в інтерв’ю 12 лютого, що компанія змінювала деякі параметри процесу заправки після кожного тесту, але обидва пройшли добре.

Місячні посадкові апарати традиційно використовують паливо, яке можна зберігати на борту, і заправляються паливом задовго до встановлення на ракету. Використання кріогенного палива посадковим модулем Nova-C вимагає, щоб його заправляли паливом якомога ближче до запуску, щоб обмежити втрату палива від википання.

«Це дає нам можливість мати дуже великий ракетний двигун», – сказав Трент Мартін на брифінгу 13 лютого. Це дозволяє швидко здійснити переліт до Місяця, при цьому посадка запланована приблизно через тиждень після старту. «Це дозволяє нам працювати дуже швидко».

За його словами, використання цього палива відкриває двері для майбутніх можливостей, включаючи потенціал для отримання рідкого кисню з місячних ресурсів. Це створює «потенціал для багаторазової ракети з використанням ресурсів на місці».

Незважаючи на затримку, посадка біля кратера Малаперт А у південних полярних регіонах Місяця все ще запланована на 22 лютого. Остання можливість запуску доступна 16 лютого, після чого Intuitive Machines доведеться чекати до березня, щоб спробувати знову.

Посадковий модуль доставить шість корисних навантажень NASA в рамках програми Commercial Lunar Payload Services (CLPS) за винагороду, оцінену приблизно в $ 118 млн. Він також перевозить шість корисних навантажень від інших клієнтів, починаючи від художника Джеффа Кунса та закінчуючи Аеронавігаційним університетом Ембрі-Рідл (Embry-Riddle Aeronautical University).

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України