Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Посадковий модуль Peregrine зіткнувся з аномалією після запуску

Компанія Astrobotic заявила, що рушійна система її космічного апарата Peregrine зазнала аномалії через кілька годин після запуску 8 січня, що робить все більш малоймовірним те, що він зможе здійснити м’яку посадку на Місяці.

У заяві, оприлюдненій приблизно через сім годин після запуску першої ракети-носія Vulcan Centaur компанії United Launch Alliance, компанія Astrobotic повідомила, що космічний апарат перейшов у «безпечний робочий стан» незабаром після розгортання з верхнього ступеня Centaur. Це включало зв’язок з мережею далекого космічного зв’язку (Deep Space Network) NASA та активацію силової установки Peregrine.

«На жаль, сталася аномалія, яка завадила Astrobotic досягти стабільної орієнтації за сонцем, – заявили в компанії. – Команда реагує в режимі реального часу в міру розвитку ситуації і надаватиме оновлення в міру отримання та аналізу додаткових даних».

Astrobotic не відразу надала додаткові подробиці про аномалію. Недотримання орієнтації на сонце може позбавити космічний апарат можливості генерувати електроенергію за допомогою сонячних панелей.

У наступному оновленні приблизно через годину компанія заявила, що дійшла висновку, що проблема з наведенням «є аномалією рушійної установки, яка, якщо це виявиться правдою, загрожує здатності космічного апарата здійснити м’яку посадку на Місяць». У компанії заявили, що розробили «імпровізований маневр», щоб переорієнтувати космічний апарат на Сонце, щоб зарядити його батареї, і чекають на наступний сеанс зв’язку, щоб визначити, чи спрацював цей маневр.

У третьому оновленні компанія заявила, що маневр був успішним, переорієнтувавши космічний апарат на сонце, щоб він міг зарядити батарею. «Рада спеціалістів компанії з питань аномалій місії продовжує оцінювати дані, які ми отримуємо, і оцінює стан того, що, на нашу думку, є коренем аномалії: збій у рушійній системі», – заявила компанія приблизно через 10 годин після запуску.

У четвертому оновленні компанія, здається, виключила можливість космічного апарата здійснити м’яку посадку на Місяць. «На жаль, виявляється, що збій у силовій установці спричиняє критичну втрату палива, – йдеться у повідомленні. – Команда працює над тим, щоб стабілізувати цю втрату, але, враховуючи ситуацію, ми надаємо пріоритет максимізації науки та даних, які ми можемо отримати».

Astrobotic додала, що «оцінює, які альтернативні профілі місій можуть бути здійсненними на даний момент», але не уточнила, що можуть передбачати ці альтернативні місії.

Пізніше компанія Astrobotic опублікувала перше зображення, зроблене камерою на місячному посадковому модулі Peregrine, яке показує «порушення» в ізоляційному шарі, що, на думку компанії, є свідченням проблеми з його рушійною системою.

РН Vulcan Centaur вивела посадковий модуль Peregrine на високоеліптичну орбіту, по якій космічний апарат мав дістатися на околиці Місяця. Astrobotic планувала провести кілька маневрів корекції траєкторії, щоб уточнити орбіту перед виходом на орбіту навколо Місяця. Посадка Peregrine на Місяць була запланована на 23 лютого.

Як сказав Джон Торнтон, виконавчий директор Astrobotic, в інтерв’ю перед запуском, посадка була найбільшим ризиком для місії. «Ми знаємо, що тут ми маємо зіткнутися з труднощами. Ми знаємо, що ми потрапили на дуже складну територію, – сказав він. – Зрештою, нам потрібно отримати якомога більше даних на кожному етапі місії, щоб ми могли вчитися та ставати кращими як галузь».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України