Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Перший випробувальний запуск РН «Starship-S24» компанії SpaceX закінчився невдачею

20 квітня 2023 року о 13:34 (UTC) з випробувального полігону Starbase (Техас, США), було здійснено невдалу спробу запуску РН «Starship-S24».

«Starship-S24» – розроблена компанією SpaceX багатофункціональна, повністю багаторазова двоступенева надважка ракета-носій, призначена для економічної доставки вантажів і людей на низьку навколоземну, сонячно-синхронну та геоперехідну орбіти, а також міжпланетних польотів на Місяць та Марс.

Ракета-носій Super Heavy мала відокремити після 170 секунд польоту і здійснити посадку приблизно за 32 км від берега в Мексиканській затоці. Другий ступінь, власне космічний корабель Starship, мав слідувати суборбітальною траєкторією на висоті приблизно 235 км і приводнитися без використання двигуна приблизно за 100 км від північно-західного узбережжя острову Кауаї (Гаваї).

Старт відбувся після короткої затримки на Т-40 секунд для усунення останніх проблем з тиском у паливній системі ракети. У веб-трансляції SpaceX видно, що трохи більше ніж через хвилину після старту, декілька з 33 двигунів Raptor ракети-носія Super Heavy не працюють.

Двигуни Raptor прискорювача Super Heavy мали вимкнутись о T+2:49, а через секунду мало відбутися відокремлення верхнього ступеня Starship і запалювання його шести двигунів Raptor. Натомість комбінована система Starship/Super Heavy почала падати, оскільки двигуни ракети-носія Super Heavy продовжували працювати.

О Т+4:00 система Starship/Super Heavy розпалася на частини через активовану диспетчерами систему припинення польоту як на прискорювачі Super Heavy, так і на кораблі Starship.

У пізнішому оновленні SpaceX повідомила, що РН «Starship-S24» піднялася на висоту 39 км, після чого збій двигунів спричинив втрату висоти та падіння ракети.

«У цьому тесті успіх визначається тим, чому ми навчилися, і сьогодні ми дізналися надзвичайно багато про транспортний засіб і наземні системи, що допоможе нам покращити майбутні польоти Starship», — заявили в компанії.

Компанія наголошувала як до, так і відразу після запуску, що цей політ був випробувальним, щоб зібрати дані для вдосконалення конструкції транспортного засобу. «Це був тест на розвиток. Це був перший випробувальний політ Starship. Мета полягала в тому, щоб зібрати дані і, як ми вже сказали, очистити блокнот і підготуватися до роботи знову», — заявили в компанії.

SpaceX має кілька інших кораблів Starship і прискорювачів Super Heavy на різних стадіях розробки. Вже внесено деякі зміни в дизайн при розробці цього транспортного засобу. «Я багато чого навчився для наступного тестового запуску через кілька місяців», — написав у Twitter виконавчий директор SpaceX Ілон Маск невдовзі після запуску.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України