Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Перший супутник для китайського мегаугруповання G60 зійшов з конвеєра

Перший супутник для другого запланованого китайського мегаугруповання зв’язку на низькій навколоземній орбіті було виготовлено на нових виробничих потужностях у Шанхаї.

Згідно з повідомленнями китайської преси, на фабриці з виробництва цифрових супутників G60 у шанхайському районі Сонцзян 27 грудня зійшов з конвеєра плоский супутник нового покоління.

Супутник є першим для низькоорбітального мегаугруповання зв’язку G60 Starlink. Перші 108 супутників із загальної кількості близько 12 000 супутників G60 Starlink мають бути запущені протягом 2024 року.

Виробничими об’єктами керує Shanghai Gesi Aerospace Technology (Genesat), державна компанія, заснована в 2022 році Інноваційною академією мікросупутників Китайської академії наук (Chinese Academy of Sciences’ Innovation Academy for Microsatellites, IAMCAS) і компанією Shanghai Spacecom Satellite Technology.

Shanghai Spacecom Satellite Technology була китайською стороною колишнього проєкту угруповання KLEO Connect. Спільне китайсько-європейське підприємство закінчилося гострими розбіжностями і триваючими судовими процесами. Genesat нещодавно зібрала кошти через інвестиційні механізми як під керівництвом Академії наук Китаю, так і уряду Шанхаю.

Документація, подана до Міжнародного союзу електрозв’язку (ITU) у квітні, яка, ймовірно, стосується проєкту G60 Starlink, містить плани щодо 36 полярних орбітальних площин, кожна з яких буде заповнена 36 супутниками, що становить в цілому 1296 космічних апаратів. Супутники будуть працювати в діапазонах Ku, Q і V.

Супутники описуються як недорогі, високопродуктивні, високонадійні, з низькою затримкою та модульні. Загальна система, як і Starlink компанії SpaceX та її конкурентів, спрямована на надання послуг широкосмугового доступу користувачам у всьому світі.

Цього року введено в експлуатацію центр виробництва супутників. Він буде здатний виробляти 300 супутників на рік. Також було заявлено про зниження вартості одного супутника на 35%, хоча і без зазначення контрольної суми.

Проєкт пов’язаний із ширшим Коридором науково-технологічних інновацій G60 у дельті річки Янцзи (Yangtze River Delta G60 Science and Technology Innovation Corridor). Проєкт також підпадає під егіду оголошених у жовтні планів уряду Шанхаю щодо розвитку комерційної космічної екосистеми в місті до 2025 року. Ініціатива спрямована на розвиток комплексної екосистеми, яка охоплює супутники, ракети-носії, відповідні програми та інфраструктуру.

Цілі включають створення потужностей для щорічного виробництва 50 комерційних ракет і 600 комерційних супутників. Це також вказує на наявні або майбутні виробничі потужності разом з об’єктами Genesat.

Ці нові об’єкти також сприяють зростанню китайських потужностей з виробництва малих супутників за останні роки. Державні установи, що належать як CASC, так і CASIC, створили нові центри разом із комерційними фірмами, такими як GalaxySpace. IAMCAS також активно працює в цій сфері. До цього слід додати появу у 2023 році Гонконгського центру виробництва супутників ASPACE.

G60 Starlink є другим мегаугрупованням зв’язку на низькій навколоземній орбіті (LEO) після заснування державного підприємства China Satellite Network Group у 2021 році для реалізації національного проєкту розгортання угруповання Guowang (SatNet) у складі 13 000 супутників.

Між тим у 2023 році було запущено кілька експериментальних космічних апаратів з супутниковим інтернетом, очевидно для Guowang. Поки що незрозуміло, яке мегаугруповання, якщо таке взагалі буде, матиме перевагу згідно з національною політикою Китаю.

Тим часом Китай шукає способи виведення на орбіту великих партій супутників з огляду на заявлену величезну кількість супутників в угрупованнях, щоб дотриматися термінів, встановлених ITU, та гарантувати використання відповідних частот.

Серед цих можливостей – використання ракети Long March 5B з розгінним ступенем Yuanzheng-2. Одноразова ракета-носій Long March 8, оптимізована для масового виробництва, також може допомогти у розгортанні супутників Guowang або інших угруповань.

Китай також будує нові комерційні стартові майданчики на острові Хайнань, щоб усунути проблеми в доступі до запуску. Вони почнуть працювати в 2024 році.

Поява конкуруючих комунікаційних мегаугруповань створює потенціал для покращеного глобального підключення до Інтернету, особливо у віддалених і недостатньо забезпечених районах. Такий розвиток подій може принести численні переваги з точки зору економічної діяльності та глобального здоров’я. Це також може мати геополітичні наслідки, пов’язані з національною безпекою, стеженням і технологічним домінуванням.

Є також невирішені питання, пов’язані з управлінням космічним трафіком. Сюди входять складні питання міжнародної координації, встановлення правил уникнення зіткнень і зведення супутників з орбіти. Поширення проєктів, запусків і супутників на LEO також посилює проблеми орбітального космічного сміття.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України