7 березня 2023 року Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) спробувало та не змогло запустити нову ракету-носій H3. H3 є першою за 12 років новою великою ракетою Японії, і очікується, що вона замінить існуючу ракету-носій H-2A з точки зору зменшення вартості та більшої гнучкості. Основною причиною невдалого запуску H3 стало те, що двигун другого ступеня не загорівся через проблеми з електрикою. JAXA працює над тим, щоб визначити конкретну причину та негайно її вирішити. Однак дата наступного запуску ще не визначена.
Втрати Японії, спричинені цією невдачею, невимірні. На борту H3 був супутник Advanced Land Observing Satellite-3 (ALOS-3), на розробку та виготовлення якого JAXA витратило близько 28 мільярдів ієн (близько $ 208 млн). У серії ALOS від JAXA по черзі запускаються оптичні супутники та супутники, обладнані радаром з синтезованою апертурою (SAR). ALOS-3 був першим вдосконаленим оптичним супутником для спостереження за сушею з 2011 року, коли була завершена місія супутника ALOS-1. Супутник ALOS-4, який зараз знаходиться на стадії виробництва та випробувань, є SAR-супутником. Таким чином, очікується, що JAXA не матиме оптичного супутника для наземних спостережень до 2028 року або пізніше.
Крім того, діючий супутник ALOS-2 найближчим часом завершить свою місію та перейде у завершальну стадію експлуатації. Японія часто зазнає стихійних лих, таких як землетруси, сильні дощі та тайфуни, і втрата вітчизняних можливостей дистанційного зондування буде серйозною. Наприклад, після великого землетрусу на сході Японії в березні 2011 року супутник ALOS-1 використовувався для екстрених спостережень, щоб оцінити масштаби збитків. Крім того, JAXA очолює Sentinel Asia, міжнародний спільний проєкт, спрямований на сприяння боротьбі зі стихійними лихами в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні за допомогою космічних технологій. Очікувалося, що ALOS-3 сприятиме розвитку Sentinel Asia та інших міжнародних спільних зусиль. Втрата Японією супутника вплине на запобігання катастрофам, безпеку та дослідження космосу в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Відповідно до останнього плану реалізації Базового плану космічної діяльності (Space Basic Plan), опублікованого урядом Японії у грудні 2022 року, супутник зв’язку X-діапазону для міністерства оборони планувалося запустити за допомогою ракети-носія H3 наприкінці 2023 фінансового року (JFY 2023), який в Японії завершується березнем 2024 р. Наразі уряд Японії розглядає питання, як невиконання пункту щодо запуску НЗ позначилося на реалізації інших запланованих заходів. Однак дату запуску наступної ракети-носія НЗ, швидше за все, буде перенесено на невизначений час. За деякими оцінками, затримка становитиме рік або більше. Така ситуація перешкоджатиме отриманню міністерством оборони нового супутника зв’язку на орбіті.
Крім того, після JFY 2023 ракету-носій H3 планується використовувати для запуску: місії Martian Moons eXploration (MMX), яка має на меті стати першим поверненням зразка з орбіти Марса; спільної з Індією місії з дослідження полярних областей Місяця (Lunar Polar Exploration Mission, LUPEX); вантажного корабля HTV-X, який розробляється JAXA для поповнення запасів Міжнародної космічної станції (МКС); а також супутника ALOS-4 і супутника MICHIBIKI-5 для розширення регіональної навігаційної супутникової системи QZSS (Quasi-Zenith Satellite System).
Вважається, що, враховуючи несправність ракети-носія H3, буде важко переключити корисне навантаження на перевірену ракету-носій H-2A, оскільки супутники розроблені для конкретних умов і можливостей нової ракети-носія. Таким чином, зусилля Японії щодо зменшення ризику стихійних лих і заходів безпеки дадуть очікувані результати лише після того, як будуть виявлені та усунені причини цього невдалого запуску, а ракета-носій H3 повернеться до запусків. Тим не менш, у світлі підвищеного ризику катастроф через зміну клімату та загострення політичної напруженості між сусідніми з Японією країнами, зараз не час для неквапливості. Тому вважається, що поки технологія ракети-носія H3 не буде доведена, уряд Японії повинен був запланувати запуск супутників, необхідних для зменшення ризику катастроф і забезпечення безпеки, на більш надійній ракеті-носії H-2A. Альтернативною ідеєю було б використовувати ракету Falcon 9 компанії SpaceX, але ця ідея навряд чи буде прийнята, оскільки Базовий план космічної діяльності передбачає, що державні супутники повинні запускатися на японських ракетах-носіях (або H-2A, H3, або Epsilon). Ця політика спрямована на підтримку внутрішньої космічної промисловості Японії.
На графіку показано бюджети (у мільярдах ієн) з JFY 2015 різних японських агентств, які працюють над космічними програмами JAXA, а саме: Міністерства освіти, культури, спорту, науки та технологій (MEXT), Міністерства оборони (MOD), Офісу Кабінету Міністрів (CAO) та Секретаріату Кабінету Міністрів (CAS), а також загальний бюджет інших міністерств і відомств, який складається з бюджетів Міністерства внутрішніх справ та комунікацій (MIC), Міністерства економіки, торгівлі та промисловості (METI), Міністерства землі, інфраструктури, транспорту та туризму (MLIT), Міністерства навколишнього середовища (MOE), Міністерства сільського, лісового та рибного господарства (MAFF), Міністерства закордонних справ (MOFA) та Агентство національної поліції (NPA). Бюджет MEXT, який є основним постачальником коштів для JAXA, показав, що він залишався практично незмінним до JFY 2019. Бюджет CAS, який покриває витрати, пов’язані з розробкою та експлуатацією супутників для збирання інформації, також практично не змінився. З іншого боку, збільшуються бюджети інших міністерств. Наприклад, у JFY 2019 бюджет CAO подвоївся. Це збільшення відбулося через витрати на розробку, підтримку та експлуатацію супутників серії MICHIBIKI. Крім того, бюджет Міністерства оборони збільшувався на 20-30 млрд ієн щорічно з 2021 року (бюджет JFY 2023 приблизно в чотири рази перевищує бюджет JFY 2020), що було пов’язано з прагненням зміцнити можливості космічної ситуаційної обізнаності.
Крім того, загальний бюджет інших міністерств зріс у 7 разів за період між JFY 2019 і 2023. Загальне збільшення бюджету з JFY 2020 і далі можна пояснити рішенням японського уряду взяти участь у програмі «Артеміда», ухваленим у жовтні 2019 року, та політикою уряду щодо значного збільшення інших бюджетів, пов’язаних з космічними програмами. Це збільшення означає, що уряд Японії стає більш активним у використанні космічного простору.
У майбутньому заплановано 5 запусків ракет-носіїв H-2A: 3 супутники для збирання інформації, супутник для глобального спостереження за парниковими газами та водним циклом GOSAT-GW (Global Observing SATellite for Greenhouse gases and Water cycle) і місія рентгенівської візуалізації та спектроскопії XRISM (X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission) з розумним посадковим апаратом для дослідження Місяця SLIM (Smart Lander for Investigating Moon).
У вересні 2022 року було створено Консорціум із супутникового спостереження Землі (Consortium for Satellite Earth Observation, CONSEO), очолюваний JAXA. Цей консорціум покликаний забезпечити рамки для обговорень, які призведуть до вироблення спільних стратегій та політичних пропозицій щодо майбутніх супутників спостереження Землі в Японії за участю промисловості, наукових кіл та уряду. CONSEO також опублікував свою першу пропозицію у березні 2023 року.
У своїй першій пропозиції консорціум вказує, що урядові місії зі спостереження Землі необхідні для сприяння використанню даних та їх соціальному застосуванню, підтримці та розвитку промислової інфраструктури та заохочення міжнародного співробітництва. Тому необхідно забезпечити передбачуваність і безперервність місій. Іншими словами, консорціум прагне розвинути інфраструктуру державних супутників ДЗЗ. Крім того, він вимагає від уряду Японії створення нової стратегічної програми спостереження Землі для сприяння зовнішній політиці, як-от зміцнення альянсу Японія-США, чотиристороннього діалогу з питань безпеки Quad (США, Японія, Індія та Австралія) та економічної безпеки. У той же час, CONSEO також закликає Японію набути глобальної стратегічної незамінності в галузі спостереження Землі за парниковими газами, водним циклом, лісами та іншими сферами. Якщо уряд Японії підтримає цю пропозицію, то вона більше не матиме прогалин у спостереженні Землі. Уряду Японії слід позитивно розглянути питання про ухвалення цієї пропозиції і продовжувати виділяти достатні ресурси на діяльність у сфері спостереження Землі з урахуванням того, що ця пропозиція відображає тверду думку промисловості та наукових кіл.
Для того, щоб Японія стала однією з провідних космічних держав, дуже важливо розвивати передові космічні технології та докладати більше зусиль для використання космічного простору в практичних цілях. Зростає попит на супутники ДЗЗ для зменшення небезпеки лих, забезпечення безпеки, міжнародного співробітництва та дипломатії. Тому CONSEO прагне постійного отримання даних спостереження Землі через інфраструктуру урядових супутників. Однак через провал запуску ракети НЗ японський уряд зіткнувся зі значним пропуском в даних оптичного спостереження. На даний час пропонуються два способи, за допомогою яких уряд Японії може уникнути такої ситуації в майбутньому. По-перше, для першого льотного випробування нової ракети-носія слід використовувати макет корисного навантаження. Для цього необхідно виділити достатній бюджет для розміщення на борту фіктивного корисного навантаження. По-друге, не тільки MEXT/JAXA, а й відповідні міністерства та відомства, які будуть використовувати супутникові дані та послуги, повинні брати активну участь у процесі розробки та на справедливій основі нести витрати та ризики під час розробки та виробництва нових державних супутників у майбутньому.