Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Нове дослідження корпорації RAND вимагає створення глобального органу управління космічним рухом

Нове дослідження корпорації RAND підкреслює нагальну необхідність створення Міжнародної організації управління космічним рухом (International space traffic management organization, ISTMO). Цей висновок став відповіддю на збільшення кількості активних супутників та сміття, яке обертається навколо Землі, що наближає світ до критичної переломної точки в управлінні космічним рухом (STM). Маючи на орбіті майже 7 000 активних супутників і тисячі інших об’єктів, які можна відстежувати, автори дослідження підкреслюють необхідність розпочати офіційні дискусії між глобальними космічними державами щодо формування ISTMO.

Автори пропонують п’ятирічний графік для скликання міжнародної конвенції з управління космічним рухом, яка б виклала ключові віхи впровадження на наступне десятиліття. Мета полягає в тому, щоб розробити систему STM, яка сприяла б безперебійній роботі та управлінню з оптимальною координацією та співпрацею між державами, промисловістю та іншими зацікавленими сторонами.

Дослідження пропонує декілька функцій для оптимізації ефективності такої системи. Організація повинна мати відповідні повноваження та юрисдикцію, щоб забезпечити безперебійну роботу. Крім того, організація повинна сформувати правила та процедури примусового виконання, які збалансують представництво та ефективність прийняття рішень. Створення команди технічних космічних експертів для організації є ще одним пріоритетом, який гарантує довіру та ефективність. Нарешті, дослідники пропонують впроваджувати альтернативні механізми фінансування, окрім державного, такі як плата за використання орбіти або боргові зобов’язання за використання супутників.

Швидке розширення космічної галузі пов’язане з певними проблемами. Поширення космічної діяльності в поєднанні з новими типами навколоземних операцій, розгортання мегаугруповань, космічний туризм, обслуговування та виробництво на орбіті, космічні буксири, активне видалення сміття та маневри уникнення зіткнень за допомогою штучного інтелекту додали складності в управління орбітальним середовищем. Результатом стає набагато більш перевантажений і ризикований навколоземний простір.

Необхідність управління космічним трафіком стає все більш критичною. Приблизно з 2000 року відбулося величезне збільшення кількості та різноманітності супутників, що обертаються навколо Землі, завдяки підвищеному інтересу та доступу до космосу. Сьогодні уряди та компанії залежать від космосу для низки послуг і переваг. До них належать оборона та національна безпека, супутниковий зв’язок, Інтернет-послуги, міжнародні фінансові операції, моніторинг погоди та наукові дослідження.

Однак зростаюча кількість орбітальних об’єктів збільшила потенціал перевантаженості, утворення уламків і зіткнень. Ця перевантаженість призвела до додаткових витрат для операторів, яким потрібно маневрувати своїми супутниками, щоб уникнути зіткнень, скорочуючи термін служби супутників і створюючи ще більше сміття. Прогнози передбачають подальше зростання кількості десятків тисяч супутників, які вийдуть на низьку навколоземну орбіту до 2030 року, посилюючи ризики зіткнень і загрожуючи сталому використанню навколоземної орбіти.

У процесі дослідження проблеми космічного руху фахівці RAND вивчили великий обсяг літератури та провели семінари з міжнародними експертами з урядів, наукових кіл, дослідницьких організацій та промисловості. Такий підхід дозволив групі краще зрозуміти розміри проблеми космічного руху та потенційні рішення. Ці зусилля допомогли дослідникам визначити найвигідніші атрибути потенційної міжнародної системи STM і намітити найбільш можливі шляхи її впровадження.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України