Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Нова космічна політика Індії дозволяє повністю залучати приватний сектор

Індійська космічна галузь, в якій протягом тривалого часу домінував майже виключно уряд, налаштована на потенційно бурхливе зростання згідно з новою національною політикою, оприлюдненою минулого місяця, яка відкриває двері для приватних компаній, щоб вони могли займатися практично будь-яким бізнесом, пов’язаним із космосом.

Згідно з нещодавно опублікованою «Космічною політикою Індії 2023» (Indian Space Policy 2023), затвердженою урядом країни 6 квітня, неурядовим організаціям (NGE) «повинно бути дозволено здійснювати наскрізну діяльність у космічному секторі шляхом створення та експлуатації космічних об’єктів, наземних активів і відповідних послуг, таких як зв’язок, дистанційне зондування, навігація тощо».

Космічна політика Індії включає список із 14 сфер, де приватні компанії можуть отримувати прибуток, включаючи будівництво та експлуатацію супутників зв’язку та дистанційного зондування, а також експлуатацію ракет-носіїв і полігонів. Вона також надає приватним компаніям широкі права на такі ресурси, як космічні камені та інші видобуті матеріали.

Приватні компанії зможуть «брати участь у комерційному видобуванні ресурсів астероїдів або космічних ресурсів», йдеться у документі. «Будь-яка NGE, яка бере участь у такому процесі, має право володіти, привласнювати, транспортувати, використовувати та продавати будь-які такі ресурси астероїдів або космічні ресурси, отримані відповідно до чинного законодавства, включаючи міжнародні зобов’язання Індії».

Індія почала реформувати свою космічну галузь у 2023 році, що дозволило низці приватних компаній виробляти супутники та розпочати розробку ракет-носіїв для малих супутників. Індійська організація космічних досліджень (ISRO) підписала угоди, які надають приватним компаніям доступ до об’єктів та досвіду космічного агентства для розробки та тестування космічних технологій.

Індійський національний центр сприяння та санкціонування космічної діяльності (Indian National Space Promotion & Authorisation Centre, IN-SPACe) був створений як автономна державна компанія «для сприяння, контролю, керівництва та санкціонування космічної діяльності в країні. З цією метою IN-SPACe періодично випускатиме вказівки та процедури, які, серед іншого, сприятимуть полегшенню ведення бізнесу», – зазначено у документі.

Відповідно до нової космічної політики IN-SPACe буде «діяти як агентство «єдиного вікна» для видачі дозволів на провадження космічної діяльності державними установами, а також недержавними організаціями згідно з відповідними директивами уряду, з урахуванням міркувань безпеки, національної безпеки, міжнародних зобов’язань та/або зовнішньої політики».

Метою IN-SPACe є створення стабільної нормативно-правової бази та рівних умов для процвітання приватних космічних компаній. У той же час основна відповідальність ISRO полягатиме у зосередженні уваги на дослідженнях та розробках у галузі космічних технологій та їх застосування, а також на розширенні наукових знань про космос.

Інша державна установа, NewSpace India Ltd. (NSIL), була створена для комерціалізації космічних технологій, створених за рахунок державного фінансування. Відповідно до нової космічної політики NSIL також «вироблятиме, здаватиме в оренду або закуповуватиме космічні компоненти, технології, платформи та інші активи у приватного чи державного сектору на розумних комерційних принципах».

У вересні 2022 року NSIL уклала контракт з консорціумом компаній Hindustan Aeronautics (HAL) і Larsen & Toubro (L&T) на будівництво 5 ракет-носіїв PSLV (Polar Satellite Launch Vehicles).

Зусилля Індії з відкриття свого космічного сектору для приватних компаній за останні 3 роки почали приносити плоди. У листопаді 2022 року Skyroot Aerospace стала першою індійською компанією, яка запустила ракету приватного виробництва. Її ракета Vikram-S досягла висоти 55,6 миль (89,5 км). Компанія розробляє сімейство орбітальних ракет Vikram для запуску малих супутників. Компанія Pixxel розробляє угруповання з 30 супутників для гіперспектральної зйомки. Два космічні апарати компанії вже виведені на орбіту.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України