Комерційні супутникові зображення допомагають НАТО задовольнити потребу в постійному моніторингу, незважаючи на фінансові, ліцензійні та технічні проблеми.
«НАТО не таке вже й багате, а ціна на комерційні супутникові зображення досить висока», — сказав 22 травня на симпозіумі GEOINT (проводиться 21-24 травня у м. Сент-Луіс, США) Пол Боумен, керівник підрозділу розвідки Системи збору та використання розвідувальних даних НАТО (NATO’s Battlefield Intelligence Collection and Exploitation Systems).
Боумен висловив надію, що ціни на комерційні супутникові зображення та аналітику знизяться зі збільшенням кількості постачальників.
НАТО планує отримувати супутникові зображення в рамках ініціативи «Постійне спостереження з космосу Альянсу» (“Alliance Persistent Surveillance from Space”, APSS), яка полягає у створенні віртуального угруповання — “Aquila” — як державних, так і комерційних космічних ресурсів, таких як супутники, що використовують останні досягнення космічних технологій. НАТО просить своїх членів забезпечити фінансування цієї ініціативи. Мета полягає в тому, щоб забезпечити оперативний збір, обмін і аналіз даних між членами НАТО та командною структурою Альянсу.
НАТО також стикається з проблемою ліцензування. Оскільки НАТО не має власних розвідувальних супутників, «абсолютно необхідно мати можливість співпрацювати та ділитися всіма цими даними», — сказав Боумен.
Під час військових навчань НАТО Unified Vision 2020 чотири компанії надавали супутникові знімки. «У кожній з них були різні ліцензійні угоди кінцевого користувача», — розповів Боумен. «Я знаю, що в кожного свої інтереси, але, сподіваюся, відбудеться певне зближення ліцензійних угод, що спростить використання в коаліційному середовищі», — сказав Боумен.
Ще одна проблема, хоча і менша– технічні труднощі. Але чим більше ці дані відповідають загальноприйнятим стандартам, тим легше ними ділитися, сказав Боумен. Наприклад, під час майбутніх навчань НАТО, у яких візьмуть участь 18 країн, окремі країни збиратимуть, оброблятимуть, використовуватимуть і обмінюватимуться даними.
«Без цих стандартів усі нації не зможуть ділитися своїми даними», — сказав Боумен.