Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA та компанія Boeing оприлюднили оновлену інформацію про готовність до льотних випробувань космічного корабля Starliner

26 травня NASA і компанія Boeing заявили, що вони все ще працюють над липневим запуском космічного корабля CST-100 Starliner для тестового польоту з екіпажем, незважаючи на «виникаючі проблеми» та занепокоєння, висловлені консультативною групою з аерокосмічної безпеки (Aerospace Safety Advisory Panel, ASAP) NASA.

У заяві йдеться, що 25 травня було завершено «перевірку контрольних пунктів» (“checkpoint review”) підготовки до місії Crew Flight Test (CFT), яка наразі запланована не раніше 21 липня. В рамках цієї місії два астронавти NASA, Бутч Вілмор і Суні Вільямс, полетять до Міжнародної космічної станції (МКС) у короткотривалому випробувальному польоті, першому польоті космічного корабля з екіпажем.

NASA і Boeing заявили, що наразі виконали 95% робіт із сертифікації, необхідних для проведення CFT. Вони також усунули всі аномалії, виявлені під час місії Orbital Flight Test (OFT) 2, випробувального польоту без екіпажу Starliner до МКС рік тому.

«Ми застосовуємо методичний підхід до першого польоту Starliner з екіпажем, враховуючи всі уроки, отримані під час різних кампаній поглибленого тестування, – заявив Стів Стіч (Steve Stich), керівник програми комерційних екіпажів NASA, – На додаток до завершення поточної роботи, команда продовжує пильно відстежувати нові технічні проблеми, оскільки ми завершуємо сертифікацію для польотів з екіпажем».

У цій заяві згадуються «виникаючі проблеми, які потребують вирішення», перш ніж NASA і Boeing вирішать заправити космічний корабель у червні для запуску в липні. Раніше в цьому році представники Boeing заявили, що вирішили тримати космічний корабель заправленим паливом лише протягом 60 днів для проведення запуску, як захід для зменшення витоків палива, які можуть роз’їдати клапани, через що спроба запуску OFT-2 у серпні 2021 року була відкладена.

Серед наявних проблем – заміна клапана в системі терморегулювання в службовому модулі космічного корабля, який зменшував потік в одному з двох резервних контурів, які охолоджують авіоніку корабля. Заміна клапана триватиме близько тижня, повідомили NASA і Boeing, і не повинна вплинути на графік запуску CFT.

Інженери також оцінюють, чи може стрічка, яка використовується на проводці, становити ризик займання. Хоча ця стрічка зазвичай використовується на інших космічних апаратах, вони оцінюють, чи вона прийнятна для польотів з екіпажем. Організації заявили, що оцінка повинна бути проведена до прийняття рішення про заправку космічного корабля.

Ще одна система, що перевіряється, – це парашути Starliner. NASA і Boeing заявили, що переоцінюють запаси міцності парашутів, включаючи «загальну ефективність» з’єднань у цій системі, щоб забезпечити досягнення необхідних коефіцієнтів безпеки для космічного корабля з екіпажем.

Ця заява була зроблена через день після відкритого засідання ASAP, на якому голова комітету Патриція Сандерс (Patricia Sanders) висловила занепокоєння щодо здатності завершити роботу, наприклад сертифікацію парашута, вчасно, щоб виконати запланований на 21 липня запуск. «Надзвичайно важливо, щоб NASA не піддавалося тиску, навіть несвідомо, щоб запустити CFT без належного усунення всіх перешкод для сертифікації», – сказала вона, порекомендувавши NASA створити незалежну групу, таку як Центр інженерії та безпеки NASA, «щоб глибше розглянути елементи на шляху до завершення».

У заяві NASA/Boeing засідання ASAP не згадується. Однак одну проблему, яку Сандерс підняла щодо акумуляторних батарей космічного корабля, було вирішено. Організації заявили, що вони схвалили використання батарей для CFT «на основі додаткового тестування та аналізу» з пропозицією модернізувати батареї для майбутніх місій.

У своїй заяві Стіч зазначив, що агентство та компанія досягли прогресу з кінця березня, коли вони оголосили, що робота із сертифікації перенесе запуск CFT з квітня на липень.

«Якщо ви поглянете на роботу, яка на нас чекала два місяці тому, то майже вся вона завершена, – сказав він. – Об’єднана команда є наполегливою та рішучою у своїй меті відправити екіпаж на Starliner, як тільки це стане безпечно».

Однак він не виключив перенесення поточної липневої дати запуску. «Якщо в майбутньому потрібно буде внести зміни в розклад, ми, безумовно, зробимо це, як робили раніше. Ми полетимо лише тоді, коли будемо готові».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України