Міжнародна космічна станція (МКС) – це унікальна лабораторія, яка створює величезні наукові, освітні та технологічні розробки на благо людей на Землі та дає можливість подорожувати в далекий космос. Зобов’язання адміністрації Байдена-Харріс продовжити експлуатацію МКС до 2030 року дозволить США отримувати переваги від її використання протягом наступного десятиліття, тоді як промисловість США розвиває комерційні напрями та ринки для процвітаючої космічної економіки.
Оскільки NASA з нетерпінням очікує на нові результати досліджень та розвитку технологій на борту МКС, Агентство робить кроки для забезпечення успішного переходу операцій до комерційних послуг. 31 січня у відповідь на доручення Конгресу NASA представило оновлений «Звіт про перехідний період експлуатації МКС» (“International Space Station Transition Report”), в якому докладно описано цілі на наступне десятиліття роботи станції, які мають забезпечити плавний перехід до комерційних послуг, визначені кроки для розвитку як пропозицій, так і попиту на послуги комерційної економіки на низькій навколоземній орбіті, а також технічні кроки та бюджет, необхідні для цього переходу.
«МКС вступає у своє третє та найпродуктивніше десятиліття як новаторська наукова платформа в умовах мікрогравітації», – сказала Робін Гейтенс, директор програми МКС у штаб-квартирі NASA. «Це третє десятиліття є одним із результатів, заснованих на нашому успішному глобальному партнерстві з перевірки передових технологій та досліджень людини для підтримки дослідження далекого космосу, повернення людству медичних та екологічних переваг та закладання основи для комерційного майбутнього низької навколоземної орбіти. Ми з нетерпінням чекаємо на можливість максимізувати ці доходи від МКС до 2030 року, плануючи наступний перехід до комерційних космічних напрямків».
Сьогодні, коли американські комерційні екіпажі та системи транспортування вантажів доставляються на МКС на постійній основі, станцію завантажено як ніколи. Національна лабораторія МКС, що відповідає за використання 50% ресурсів NASA на борту космічної станції, проводить сотні експериментів інших державних установ, наукових кіл та комерційних користувачів, щоб принести користь людям та промисловості на Землі. Тим часом, дослідження та розробки NASA на борту просувають технології та процедури, які потрібні для відправлення першої жінки і першої кольорової людини на Місяць та перших людей на Марс.
Продовження операцій до 2030 року дозволить протягом цього періоду повертати ці переваги Сполученим Штатам і людству в цілому, одночасно готуючись до перенесення можливостей, які зараз надає МКС, на одну або кілька комерційних низькоорбітальних станцій (Commercial LEO Destinations, CLD), що перебуватимуть у власності та керуватимуться приватними компаніями. NASA уклало контракт на постачання комерційних модулів, які будуть прикріплені до стикувального порту МКС, та уклало угоди на проєктування трьох вільно літаючих комерційних космічних станцій. Промисловість США розвиває ці комерційні напрями, щоб розпочати роботу наприкінці 2020-х років як для державних, так і для приватних клієнтів одночасно з роботою космічної станції, щоб ці нові можливості могли задовольнити потреби США та їхніх партнерів.
Мета NASA – стати одним із багатьох клієнтів цих постачальників CLD, купуючи лише ті товари та послуги, яких потребує Агентство. Комерційні станції, разом з комерційними перевезеннями екіпажів та вантажів, складуть основу економіки низької навколоземної орбіти після того, як МКС буде виведено з експлуатації.
Раніше представники NASA звернулись до РФ з пропозицією очолити місію з виведення з орбіти МКС із подальшим затопленням в океані.