Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA обрало 12 компаній для надання послуг із запуску малих супутників

26 січня NASA оприлюднило інформацію про обрання 12 компаній для надання послуг із запуску малих супутників для місій агентства в рамках програми Venture-Class Acquisition of Dedicated and Rideshare (VADR). За задумом NASA, вони нададуть нові можливості для наукових та технологічних корисних навантажень та сприятимуть зростанню ринку приватних запусків у США.

«Ми неймовірно раді оголосити лауреатів премії VADR – вони включають як відомих, так і нових постачальників послуг запуску, а також агрегаторів і посередників. Ми створили VADR, щоб максимізувати наші зусилля з підтримки зростаючої індустрії запусків у США, широкого спектру наукових та технологічних потреб NASA, що ще більше зміцнить репутацію програм агентства як свого роду мосту із Землі в космос», – зазначило NASA в повідомленні.

Серед обраних компаній шість здійснили принаймні один успішний орбітальний запуск: Astra, Northrop Grumman, Rocket Lab, SpaceX, United Launch Alliance і Virgin Orbit. Чотири компанії розробляють апарати для перших запусків у найближчі кілька років: ABL Space Systems, Blue Origin, Phantom Space і Relativity. Дві компанії є посередниками запусків. Spaceflight організовує космічні запуски для широкого кола користувачів, включаючи багатьох інших учасників VADR. Компанія L2 Solutions, також відома як OmniTeq, надає послуги спільного користування (rideshare services) через дочірню компанію SEOPS.

Експерти звертають увагу, що серед переможців немає компанії Firefly Aerospace, яка здійснила першу спробу орбітального запуску своєї ракети Alpha у вересні та планувала запустити місію VCLS пізніше цього року. Компанія Firefly Aerospace призупинила підготовку до свого наступного запуску в грудні на прохання уряду США, в той час як найбільший акціонер компанії, компанія Noosphere Venture Partners (прим. – засновник та керуючий партнер – Макс Поляков), продає свою частку на вимогу Комітету з іноземних інвестицій США.

Контракти мають фіксовану ціну і діють протягом 5 років, загальна вартість усіх контрактів становить $ 300 млн. Вони охоплюватимуть широкий спектр послуг із запуску, здатних доставляти на різні орбіти корисне навантаження від кубсатів до місій класу D із відносно високим ризиком. Контракти будуть відповідати практиці приватних місій з меншим контролем NASA для зниження витрат на запуск.

Агентство зазначає, що контракти включають спеціальне положення, яке дозволяє додатковим постачальникам і чинним операторам подавати пропозиції щодо впровадження нових можливостей запуску, які не були доступні або не були визначені на момент початкового присудження контракту.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України