Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Адміністрація президента США говорить про необхідність розробки норм «взаємодії між супутниками»

У грудні минулого року адміністрація президента США Байдена опублікувала документ щодо космічної політики (United States space priorities framework), який у загальних, достатньо широких формулюваннях визнає зростаючу військову небезпеку в космосі та закликає до міжнародного порядку, заснованого на загальноприйнятих правилах.

26 січня директор з космічної політики Ради національної безпеки США (National Security Council) Одрі Шаффер повідомила, що адміністрація планує незабаром почати опрацьовувати більш конкретні питання з порушеного питання.

За її словами, одна з нових проблем полягає в тому, чи варто Сполученим Штатам розглянути питання прийняття правил для космічних апаратів обслуговування, які стикуються з іншими супутниками або використовують роботизовані маніпулятори для захоплення космічного апарату клієнта. Оскільки все більше американських та іноземних компаній на даний час виходять на ринок обслуговування на орбіті, існує ризик того, що дії з видалення космічного сміття або дозаправки супутників можуть бути прийняті за агресію.

«Вкрай важливо, щоб ми розробили базові норми взаємодії супутника з супутником, щоб уникнути ризику прорахунків і неправильного сприйняття», – сказав Шаффер під час панельної дискусії Центру стратегічних і міжнародних досліджень та Фонду «Безпечний світ» щодо того, як керувати ризиками зближення супутників на геостаціонарній орбіті.

«З появою космічного спостереження, супутникового обслуговування та інспектування супутників ми побачимо більше небезпечних наближень між космічними об’єктами», – сказала вона.

Приватний сектор вже обговорює це питання і працює над технічними стандартами та стандартами безпеки для обслуговування на орбіті. Але, на думку Шаффер, глибоке обговорення міжнародних норм також може бути виправданим. Набір основних правил взаємодії супутників міг би стосуватися, наприклад, безпечних дистанцій, «особливо в тих випадках, коли немає видимості або засобів для координації», — сказала Шаффер.

Вона зазначила, що залежно від того, хто проводить інспектування та що вони перевіряють, дії можуть бути неправильно сприйняті, і це може «буквально зробити різницю між відсутністю події та інцидентом, що викликає серйозну національну стурбованість, як ми бачили, наприклад, при випробуванні протисупутникової зброї на орбіті, що відбулись за останні кілька років».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України