Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Моніторинг площ посівних озимих культур Іванівського району, Одеської області.

За даними супутникової зйомки Іванівського району Одеської області, зменшення площ посівних озимих культур склало 27% за період 2019-2020 рр.

На запит голови Одеської обласної державної адміністрації Куцого Максима Васильовича, Національний центр управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) провів космічний моніторинг площ озимих культур Іванівського району Одеської області за даними супутникової зйомки з КА Sentinel-2 за 17.02.2019 р. та 17.02.2020 р. з використанням оптичного та ближнього інфрачервоного діапазонів з просторовою роздільною здатністю 10 м.

Під час моніторингу проведено попередню та тематичну обробку зображень, створено векторні бази полів, що включають географічні межі земельних ділянок та атрибутивні дані стосовно підстильної поверхні.

«ЩОДО ЗМІНИ КІЛЬКОСТІ ОЗИМИХ КУЛЬТУР (ІВАНІВСЬКИЙ Р-Н, ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ)»

Результати обстеження земельних ділянок наведено у Таблиці 1.

За результатами обробки даних дистанційного зондування Землі виявлено значне зменшення площ озимих культур в районі моніторингу у порівнянні з попередніми роками, а саме:

за період 2018-2019 рр. частка озимих культур складала 52% від загальної площі земельних ділянок;

за період 2019-2020 рр. частка озимих культур склала 25% від загальної площі земельних ділянок.

Зменшення площ посівних озимих культур склало 27%.

Причиною такої ситуації ймовірно стала недостатня кількість вологи у ході посівних робіт, що мала місце восени 2019 р.

Довідково:   Серпень 2019 р. завершився сухою жаркою погодою, яку визначали області високого атмосферного тиску. Упродовж останньої літньої декади опадів в Україні не було зовсім, за винятком крайніх західних регіонів, де їх кількість в основному була незначною. Переважав високий середній температурний фон, а у найтепліші дні середні добові температури повітря на 7-9 °С перевищували звичайні показники. Станом на 28.08.19 р. запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на полях, призначених під сівбу озимих культур, на більшості площ були незадовільними (менше 10 мм) та недостатніми (11-20 мм). Тривалість сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 103 до 136 годин, що на 15-46 годин більше середніх багаторічних значень.         

На початок посівної компанії озимих культур врожаю 2020 р. на більшій частині території України, особливо у південних регіонах, склалась складна ситуація щодо волого забезпечення.

Крім зменшення кількості опадів (у середньому на 5-20% від норми) незвичним явищем стало суттєве збільшення суми ефективних температур по усім агрокліматичним зонам України на 10-15°С, що у свою чергу також вплинуло на зменшення волого забезпечення.

Через ці фактори відбувся розвиток ґрунтової засухи у переважній більшості областей, виникали слабкі суховії, у багатьох районах припинені або відмінені сільськогосподарські операції по висіву озимих культур.

Станом на 30 вересня, за експертною оцінкою, близько 50% площ залишалися у стані засухи.

Висновок:

Результати космічного моніторингу свідчать про значне зменшення площ озимих культур на території Іванівського району Одеської області. Недостатня вологість у південному регіоні України негативно може вплинути на врожай 2020 року.

Моніторингові дані відображають ситуацію з посівами озимих культур в одному районі Одеської області. Але цих даних вже досить, щоб зрозуміти важливість зібраної інформації, та який результат може отримати аграрний сектор, а далі і економіка України вже восени 2020 р

Важливим та показовим моментом даного моніторингу є те, що дана інформація дозволяє прогнозувати ситуацію стану та розвитку цілих напрямків АПК. А значить, завчасно готувати комплексні пакети заходів коригувального та оперативного реагування.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України