Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічний моніторинг у зоні Чорнобильської АЕС з метою виявлення місць згарищ та пожеж

«Моніторинг згарищ та пожеж на окремих ділянках територій Житомирської та Київської областей»

Національний центр управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ) провів космічний моніторинг території України та окремих ділянок території Київської та Житомирської областей з метою виявлення місць згарищ та пожеж за період з березня 2020 року по квітень 2020 року.

Моніторинг здійснювався з використанням супутників серії TERRASentinel-2, Landsat-7, PlanetScope та Super View 1-03.

Загальна площа супутникових знімків, які були використані для моніторингу складає близько 1.3 мли км²

За результатами обробки супутникових знімків станом на 16 квітня 2020 р. виявлено чисельні ділянки згарищ та пожеж загальною площею близько 104 138 Га (Житомирська обл. 90 729 Га. Київська обл. 13 409 Га). В період з 17 но 20 квітня 2020 р. виявлено нові ділянки згарищ та пожеж загальною площею близько 94 713 Га (північна частина Житомирської обл. 88 847 Га район ЧАЕС Київської обл. 5 866 Га).

Крім того, у рамках моніторингу проведено дослідження температурних аномалій за даними ДЗЗ в Природному заповіднику «Древлянському» поблизу смт Народичі Житомирської області з 1 по 6 квітни 2020 року і виявлено,

  • 02 04 2020 – 54 аномалії;
  • 03 04 2020 – 219 аномалій;
  • 04 04 2020 – 294 аномалії;
  • 05 04 2020 – 119 аномалій;
  • 06.04.2020 – 9 аномалій.

Примітно, що джерела загорянь знаходяться чітко вздовж великої частини державного кордону України з Республікою Білорусь (північна частина Житомирської і Київської областей) та вздовж лісових доріг. При цьому, на території Білорусі пожежі практично відсутні.

Ці ознаки можуть опосередковано свідчити про ймовірні навмисні системні підпали, які могли здійснюватися з метою дестабілізації суспільно-політичної обстановки в країні та дискредитації влади.

Крім того, ще одним можливим підтвердженням того, що вказані пожежі є спланованою диверсією, є чіткий розрахунок точок загорянь і сезонної «рози вітрів», що призвело до Критичної задимленості столиці України (м Київ), та найгіршої у світі якості повітря. У подальшому шлейф диму доходив до м. Дніпро та м. Запоріжжя.

Ще більше погіршила ситуацію пожежа у зоні Чорнобильської АЕС, яка призвела до панічних настроїв не лише в Україні, але й серед інших європейських держав. Це завдало значною удару по міжнародному іміджу нашої країни.

Станом на 20 04 2020 р. (за даними супутникового сервісу PlanetScope) були виявлені масштабні лісові пожежі в Поліському та Банківському районах Київської області, площу яких через густу задимленість встановити не можливо (буде визначена пізніше).

З метою оперативної оцінки ситуації в районах пожеж та прийняття відповідних управлінських рішень НЦУВК надавав вищезазначені дати ДЗЗ та результати їх тематичної обробки з моменту їх отримання (обробки) наступним державним споживачам:

  • Державній службі з надзвичайних ситуацій України (ДСНС) – через оперативного чергового ДСНС шляхом виставлення інформації на FTP-сервер з телефонним підтвердженням;
  • Головному управлінню ДСНС України у Київській та управлінню ДСНС в Житомирській областях –  через їх оперативних чергових та керівника гасіння шляхом передачі інформації мережею інтернет;
  • Міністерству енергетики та захисту довкілля України – через заступника Міністра шляхом передачі інформації мережею інтернет.

У подальшому ця інформація надавалась ДСНС і Міністерству енергетики та захисту довкілля України в установленому порядку (на даний час надано 159 тематичних карт).

Висновки:

Результати космічного моніторингу зазначених територій підтверджують масштабні площі згарищ та пожеж, що несуть загрозу екологічній та економічній безпеці Украйні і погребують системних заходів з боку держави, щодо запобігання таким явищам та ліквідації наявних негативних наслідків.

Існує велика ймовірність того, що вказані підпали є спланованою диверсією проти України. Ця ситуація вимагає ретельного розслідування уповноваженими державними органами.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України