Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Молдова представила свій перший супутник

18 лютого у державному Технічному університеті Молдови (ТУМ) відбулось представлення першого молдовського малого супутника TUMnanoSAT. На презентації супутника був присутній міністр економіки Молдови Сергій Гайбу, який пообіцяв підтримувати технологічний прогрес. «Це доводить, що ми здатні розвивати технології. Міністерство економіки має намір підтримувати розвиток науки і технології для економіки країни. Повітряно-космічна галузь зараз – одна з провідних у світі, і ми показали, що можемо створювати складні технології. Сподіваємося, що це також стане нашою візитною карткою та привабить іноземних інвесторів, які побачать, що ми можемо запускати супутники до космосу»,заявив він на презентації.

Міністра підтримав ректор ТУМ Віорел Бостан, який наголосив на важливості державної підтримки для розвитку науки. «Цей проєкт благотворно вплине на якість інженерної освіти в університеті, заснованої на сучасних космічних технологіях, залучить молодь та дозволить Молдові увійти до кола країн, що розвивають цю сферу», – додав він.

В університеті зазначили, що створення супутника «TUMnanoSAT» розпочалося у липні 2019 року та закінчилося у жовтні 2021 року в рамках державної програми «Розробка та створення серії малих супутників для дослідницької місії Міжнародної космічної станції (МКС) та просування космічних технологій». Супутник є кубом зі стороною 10 см і масою 1,15 кг. Апарат оснащений датчиками для орієнтації у просторі, зв’язком та сонячною батареєю. Він матиме освітні та дослідницькі місії. Наносупутник дозволить тестувати датчики для визначення систем супутника (магнітометри, мікро-гіроскопи, сонячні датчики) для оптимізації алгоритмів керування висотою, розробки ефективної підсистеми зв’язку «супутник – наземна станція», тестування системи живлення сонячною енергією для досягнення оптимальних способів розподілу накопиченої енергії, вивчення функціональності та поведінки наносенсорів в умовах віртуального простору, тестування надійності електронних компонентів в умовах космічного випромінювання.

«Наноспутник TUMnanoSAT, розроблений ТУМ, після підтвердження всіх функціональних випробувань в Інституті космічних наук у Румунії та згідно з суворими вимогами Аерокосмічного агентства Японії, залишає Молдову та дістанеться японського космічного агентства», – написав на своїй сторінці у Facebok віце-ректор університету Діну Цуркану.

Згідно з планами розробників, супутник вирушить до космічного центру Цукуба космічного агентства Японії. Там його протестують, після чого відправлять до центру запуску, швидше за все до США. На МКС супутник буде доставлено на космічному кораблі компанії SpaceX. Зі станції супутник буде запущено на навколоземну орбіту.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України