Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китайський супутник Shijian-21 відбуксирував непрацюючий супутник з геостаціонарної орбіти

За даними компанії ExoAnalytic Solutions, що спеціалізується на спостереженні за космічною обстановкою (space situational awareness, SSA), 22 січня китайський супутник боротьби з космічним сміттям Shijian-21, перебуваючи на геостаціонарній орбіті (GEO) на висоті приблизно 36 000 км, запустив свій двигун, провів складні операції зближення (rendezvous and proximity operations, RPO) з непрацюючим з 2010 року китайським навігаційним супутником Beidou-2 G2, зістикувався з ним та відбуксував його на 3 000 км вище GEO (і вище звичайної «орбіти захоронення», яка вище GEO на 300 км).

За даними 18-ї ескадрильї космічного контролю (SPCS) Космічних сил США, 26 січня Shijian-21 відстикувався від Beidou-2 G2 та повернувся до GEO.

За даними Space-track.org, висота перигею орбіти Shijian-21 на 26 січня була 36 080 км, а апогею – 38 890 км. Це на 290 і 3 100 км вище за GEO.

До цього подібні можливості демонстрували лише США.

Китай представляє Shijian-21 як супутник боротьби з космічним сміттям. Проте жодних деталей супутника та запланованих цілей його розробник, державна Китайська аерокосмічна наукова та технологічна корпорація (CASC), після успішного запуску 24 жовтня 2021 року не оприлюднив. Засекречений характер місії припускає, що вона може мати принаймні деякі приховані (у т.ч. військові) завдання.

Запуск супутника Shijian-21 відбувся після того, як Шанхайська академія космічних технологій (SAST) місяцем раніше на авіашоу представила модель обслуговуючого супутника, описану як космічний паливний танкер. Модель космічного апарату мала роботизовані руки-маніпулятори, які можна було використовувати для кріплення до іншого космічного апарату.

У той час як видалення сміття та обслуговування на орбіті для продовження терміну експлуатації супутників стають реальністю, ця діяльність може бути використана для військових завдань, виведення з ладу або іншого впливу на супутники.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України