Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китайська компанія LandSpace запустила на орбіту РН ZhuQue-2 з метановим двигуном

12 липня приватна китайська компанія LandSpace запустила на орбіту першу в світі ракету на метані і рідкому кисні, обійшовши американських конкурентів у виведенні в космос ракет-носіїв наступного покоління.

Ракета-носій ZhuQue-2 була запущена о 9:00 за місцевим часом (01:00 UTC) із центру запуску супутників Цзюцюань на північному заході Китаю, запуск відбувся згідно з планом, повідомляють китайські державні ЗМІ. Пізніше це було підтверджено даними космічного спостереження Космічних сил США, які показали об’єкт на сонячно-синхронній орбіті висотою 431 Х 461 км із кутом нахилу 97,3°.

Це була друга спроба пекінської компанії LandSpace, однієї з перших у секторі комерційних запусків Китаю, запустити РН Zhuque-2. Перша спроба запуску 14 грудня 2022 року закінчилася невдачею, ракета не змогла вийти на орбіту через передчасне відключення двигунів другого ступеня, імовірно, через закінчення палива.

ZhuQue-2 («Червона птаха-2») — ракета, розроблена китайською приватною компанією LandSpace. Її висота становить 49,5 м, діаметр корпусу – 3,35 м, злітна вага – 219 тонн. Ракета має вантажопідйомність до 6 тонн на 200-кілометрову навколоземну орбіту і до 4 тонн на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту.

Одним із напрямків розробки ZhuQue-2 був екологічно чистий та економічно вигідний метан. За даними сайту LandSpace, ціна палива була знижена на 50-90%, порівняно з аналогічними китайськими ракетами. Крім того, метан забезпечує нетоксичний, менш забруднюючий і більш сучасний підхід до палива, порівняно з існуючими ракетними двигунами.

Перший ступінь РН ZhuQue-2 оснащений чотирма двигунами TQ-12, що використовують у якості палива рідкі метан та кисень (methalox). Це перші китайські двигуни на метані, які використовуються на ракеті-носії. Це газогенераторні двигуни з відкритим циклом, які простіші за інші нові металоксові двигуни, такі як Raptor компанії SpaceX або BE-4 компанії Blue Origin. У поєднанні чотири двигуни TQ-12 називаються силовим блоком TQ-13. Двигуни мають діаметр сопла 1,5 м і працюють на суміші із співвідношенням маси кисню до метану 3,5.

На другому ступені РН ZhuQue-2 також використовується двигун TQ-12 та чотири додаткові двигуни TQ-11.

Даних про корисне навантаження у цьому запуску не повідомлялося. Невідомо, чи отримала LandSpace інше корисне навантаження на цій ракеті після першого невдалого запуска, чи ракета була запущена з макетом корисного навантаження. Незважаючи на це, обтічник корисного навантаження був встановлений на верхній частині ракети, тому ракета летіла у конфігурації, порівнянній зі звичайним польотом.

Запуск 12 липня випередив конкурентів США, включаючи SpaceX Ілона Маска та Blue Origin Джеффа Безоса, у змаганнях за запуск ракет, що працюють на метані, який вважається менш забруднюючим, безпечнішим, дешевшим і придатним паливом для багаторазових ракет.

Компанія LandSpace також стала другою приватною китайською компанією, яка запустила ракету з рідкопаливним двигуном.

У квітні компанія Space Pioneer (Beijing Tianbing Technology) успішно запустила гасово-кисневу ракету, зробивши черговий крок у напрямку розробки ракет, які можна заправляти паливом і використовувати повторно.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України