Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Ракетний двигун BE-4 компанії Blue Origin вибухнув під час випробування

За повідомленням інтернет-видання CNBC, третій льотний екземпляр ракетного двигуна BE-4 компанії Blue Origin зазнав серйозної несправності під час випробувань минулого місяця.

BE-4 – двигун, який буде приводити в дію ракету New Glenn компанії Blue Origin і ракету Vulcan Centaur компанії United Launch Alliance (ULA), вибухнув приблизно через 10 секунд після початку випробування, яке компанія Blue Origin проводила на своєму заводі в Західному Техасі 30 червня, повідомив репортер CNBC Майкл Шітц 11 липня.

Люди, знайомі з аномалією, «описували, що бачили відео драматичного вибуху, який знищив двигун і сильно пошкодив інфраструктуру випробувального стенду», – написав Шітц.

За його словами, двигун готували до другого запуску РН Vulcan Centaur. Компанія Blue Origin підтвердила цю деталь, а також інцидент з тестуванням у заяві, надісланій CNBC.

«Ніхто з персоналу не постраждав, і наразі ми оцінюємо першопричину», – заявили представники Blue Origin. Спеціалісти компанії вже визначили приблизну причину аномалії «і працюють над її усуненням», додається в заяві.

Blue Origin додала, що негайно повідомила свого клієнта ULA про інцидент. І остання компанія, спільне підприємство Boeing і Lockheed Martin, здається, на даний момент не розглядає це як серйозну проблему.

Blue Origin також заявила, що зможе «продовжити тестування» двигунів у Західному Техасі. Попередньо компанія побудувала два стенди для випробувань. «Цього року ми зможемо виконати наші зобов’язання щодо поставок двигунів і забезпечити потреби наших клієнтів щодо запуску», – додала Blue Origin.

Двигун BE-4 вже кваліфікований для польотів, що означає, що його загальна конструкція є надійною, підкреслив президент і генеральний директор ULA Торі Бруно у Твіттері 11 липня. Двигун, який вийшов з ладу 30 червня, проходив «приймальні випробування» (“Acceptance Test Procedure”, ATP), які проводяться перед польотом з метою виявлення можливих проблем з окремими блоками. (Існують також інші кроки на цьому шляху, включаючи «вогневі» випробування повністю інтегрованих двигунів на стартовому майданчику).

«Збої під час ATP не є рідкістю. Ось чому ми проводимо їх для кожного окремого серійного двигуна, який виходить з лінії», – написав Бруно в іншому твіті 11 липня.

Компанія ULA займається вирішенням власних проблем з РН Vulcan Centaur, яка мала дебютувати на початку травня під час місії, що відправить приватний посадковий модуль Peregrine на Місяць. Але цю цільову дату було перенесено після того, як 29 березня під час випробувань у Центрі космічних польотів імені Маршалла NASA вибухнув розгінний блок Centaur.

Коли нова ракета злетить, поки невідомо. Наприкінці минулого місяця компанія заявила, що збирається демонтувати РН Vulcan Centaur і відправити верхній ступінь назад на свій завод в Алабамі для модифікацій.

Для запуску кожної ракети Vulcan використовується пара двигунів BE-4. ULA з нетерпінням чекала роками, щоб отримати перший комплект. Місяць тому ULA завершила ключову віху в підготовці до першого запуску Vulcan, відомого як Cert-1, з коротким статичним вогневим випробуванням ракети з використанням першої пари бортових двигунів BE-4.

У заяві для CNBC представник ULA сказав: «Очікується, що проблема тестування BE-4 не вплине на наші плани щодо місії Vulcan Cert-1». У компанії зазначили, що двигуни для Cert-1 «успішно пройшли приймальні випробування» і кваліфіковані для запуску.

Як випливає з назви місії ULA Cert, компанії необхідно успішно запустити дві РН Vulcan Centaur, щоб завершити сертифікацію ракети Космічними силами США для оперативних польотів. У зв’язку з тим, що ULA збирається зняти з експлуатації свої поточні ракети Atlas V і Delta IV Heavy, компанії потрібно якомога швидше сертифікувати Vulcan, щоб почати виконувати місії в інтересах національної безпеки.

New Glenn, інша велика ракета, яка буде використовувати 7 двигунів BE-4, також ще не злетіла. Її дебют спочатку був запланований на 2020 рік, але затримки в розробці BE-4, який мав бути готовий у 2017 році, неодноразово зрушували цей графік вправо. Керівництво Blue Origin у нещодавніх публічних коментарях відмовлялося надати нову дату дебютного запуску New Glenn.

У ракет-носіїв Vulcan і New Glenn є контракти на запуск супутників для іншої компанії, заснованої Джеффом Безосом, Amazon. У рамках масштабної угоди про комерційний запуск Amazon замовила 38 запусків Vulcan і до 27 запусків New Glenn для виведення на орбіту своїх інтернет-супутників Project Kuiper протягом наступних кількох років.

Blue Origin також планує використати РН New Glenn для запуску місячного посадкового модуля, який вона розробляє в рамках контракту з NASA на $ 3,4 млрд.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України