Китайська Академія аерокосмічних рідинних двигунів (Academy of Aerospace Liquid Propulsion Technology, AALPT) займається маркетингом багаторазових ракетних двигунів з метою прискорення розвитку комерційного космічного сектора Китаю.
На ринок виходять три двигуни, а саме, газогенераторний двигун на керосині та рідкому кисні YF-102, в якому використовуються технології 3D-друку, і оптимізований для вакууму YF-102V. Третій – багаторазовий двигун YF-209 тягою 80 тонн, який працює на парі рідкий метан і рідкий кисень. Останній все ще знаходиться в розробці, у лютому проводилися його випробування на вогнестійкість.
Двигуни YF-102 вже використовувалися в польотах. Три двигуни YF-102 приводили в дію перший ступінь ракети Tianlong-2, розробленої приватною компанією Space Pioneer. Перший політ ракети в квітні став польотом першої китайської комерційної ракети на рідкому паливі, яка відправила корисне навантаження на орбіту.
AALPT є дочірньою компанією Китайської аерокосмічної науково-технічної корпорації (China Aerospace Science and Technology Corporation, CASC), державного космічного та оборонного гіганта та головного космічного підрядника країни.
AALPT заявила, що двигуни розроблені таким чином, щоб бути недорогими та придатними для масового виробництва. Академія будує виробничу лінію, здатну виробляти 300 двигунів на рік.
«Ми бачимо, що його конструкція відносно проста, кількість компонентів невелика, використовується велика кількість зрілих матеріальних систем і технологія 3D-друку», – сказав головний дизайнер AALPT Лю Шан (Liu Shang) про двигун YF- 102.
Ці розробки можна розглядати як стратегічний крок, спрямований на посилення ланцюжків поставок Китаю та розширення доступу до космосу. «Я міг би розглядати цей розвиток як спробу збільшити темпи, з якими додаткові китайські варіанти запуску доступні у внутрішньому ланцюжку поставок», – сказав Ієн Крістенсен (Ian Christensen), директор програм приватного сектору у приватному фонді Secure World Foundation.
«Остання «Блакитна книга CASC» передбачає більшу кількість китайських запусків і космічних апаратів, які будуть запущені, ніж у попередні роки. Цей крок може свідчити про те, що це збільшення, як очікується, продовжуватиметься в наступні роки, і що може виникнути недостатня пропозиція в пускових потужностях», – сказав Крістенсен.
CASC оголосила про свої наміри перевищити 60 запусків цього року з більш ніж 200 космічними апаратами.
«Розширення доступу комерційних фірм до серійних двигунів може стати способом прискорення впровадження більшої кількості запусків у найближчі роки, що дозволить CASC досягти планів виробництва та розгортання супутників».
Комерційні ракети-носії можуть бути задіяні в національних планах Китаю щодо створення широкосмугового мегаугруповання. Китайські постачальники комерційних космічних запусків разом планують понад 20 запусків цього року, що більш ніж удвічі перевищує показник 2022 року.
Велика кількість цих запланованих запусків – це запуски твердопаливних ракет компаній Expace і CAS Space, які є дочірніми підприємствами Китайської аерокосмічної науково-промислової корпорації (China Aerospace Science and Industry Corporation, CASIC) і Китайської академії наук (CAS) відповідно. CAS Space використовує твердопаливні ракетні двигуни SP70 від CASC для своїх ракет Lijian-1 або Kinetica-1.
Тим часом компанія Landspace готується до другого запуску металоксової ракети Zhuque-2, яка не змогла вийти на орбіту під час свого дебютного польоту в грудні 2022 року. Landspace, як і низка інших компаній, розробила власні двигуни. Спеціалізовані розробники комерційних ракетних двигунів також активно працюють у Китаї.