Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китай завершує будівництво нового комерційного стартового майданчика для розширення доступу в космос

Стартовий майданчик, будівництво якого було нещодавно завершено на китайському острові Хайнань, може збільшити доступ Китаю до космосу, стимулюючи національні проєкти створення угруповань і комерційні плани запуску.

Перший стартовий майданчик на комерційному космодромі Хайнань був завершений 29 грудня. Це перший з двох майданчиків, на яких будуть розміщуватися ракети-носії на рідинному паливі.

Ця розробка полегшить доступ до стартових об’єктів як для національних, так і для комерційних постачальників послуг запуску, а також дозволить китайським підприємствам прискорити реалізацію планів щодо запуску низки угруповань. Це також збільшить здатність Китаю розгортати та обслуговувати космічні засоби, включаючи системи дистанційного зондування, зв’язку та інші системи для цивільних та військових цілей.

Нові стартові майданчики можуть допомогти Китаю відмовитися від старих гіперголічних ракет. Це може допомогти зменшити випадки падіння уламків ракет-носіїв навколо населених пунктів після запусків із внутрішніх космодромів країни Цзюцюань, Тайюань і Січан.

Перший запуск з нового майданчика передбачається здійснити в першій половині 2024 року, яким стане очікуваний запуск РН Long March 8 з місячним супутником-ретранслятором Queqiao-2. Ця місія є необхідною умовою для того, щоб Китай запустив Chang’e-6, першу в історії місію повернення зразків з дальнього боку Місяця.

Комерційний космодром Хайнань розташований поблизу прибережного національного космодрому Веньчан на острівній провінції Хайнань у Південно-Китайському морі. Останній був відкритий у 2014 році, і тут проводяться запуски нових китайських великих ракет на гасі та рідкому кисні, насамперед серії Long March 5.

Незважаючи на близькість до національного космодрому Веньчан, новий майданчик вважається п’ятим місцем запуску в Китаї. Країна також має морські пускові установки на узбережжі східної провінції Шаньдун.

Нещодавно побудований перший стартовий майданчик (Pad 1) спеціально призначений для Long March 8, нової ракети середньої вантажопідйомності з керосиново-кисневими двигунами, розробленої China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC), головним космічним підрядником Китаю.

Раніше виявлені зусилля Китаю налагодити масове виробництво ракет Long March 8 пов’язані з планами побудувати на низькій навколоземній орбіті мегаугруповання широкосмугового зв’язку з 13 000 супутників.

Цей майданчик усуне вузьке місце, через яке для запуску Long March 8 довелося використовувати космодром Веньчан, орієнтований переважно на запуски великих цивільних місій з використанням ракет серії Long March 5 і 7.

За останні роки кількість запусків у Китаї стрімко зросла: з національного рекорду в 22 запуски у 2016 році до 55 – у 2022 році та 67 – у 2023 році. Однак загальна кількість запусків CASC знизилася у 2023 році, оскільки 17 орбітальних запусків Китаю здійснили комерційні компанії. CASC також продовжувала запускати старі ракети серій Long March 2, 3 і 4, які використовують токсичне гіперголічне паливо.

Щоб побудувати угруповання Guowang, країні потрібно буде значно збільшити швидкість запуску понад це фонове зростання.

За даними веб-сайту SpaceNews, документи для розгортання угруповання Gouwang Китай подав до Міжнародного союзу телекомунікацій (ITU) у 2020 році. Йому потрібно буде запустити перші супутники, які до 2027 року мають розпочати використовувати всі виділені частоти, а до вересня 2029 року запустити 10% від загальної кількості супутників. Половину супутників для угруповання потрібно буде запустити до вересня 2032 року. Розгортання угруповання планується завершити через два роки після цього.

Тим часом інша компанія, що базується в Шанхаї, також планує розгорнути на LEO угруповання з більше ніж 10 000 супутників. Перший супутник для угруповання G60 зійшов з конвеєра наприкінці грудня.

Другий комерційний стартовий майданчик (Pad 2) все ще будується на Хайнані. Його планують завершити до кінця травня цього року. Першим запуском з цього майданчика стане ракета XLV, розроблена Shanghai Academy of Spaceflight Technology (SAST), що входить до складу CASC.

Про нову ракету-носій мало що відомо. Є ознаки того, що це може бути ракета діаметром 3,8 м з чотирма керосиново-кисневими двигунами YF-100K.

У соціальних мережах Pad 2 описується як універсальний стартовий майданчик, який зможе розмістити 19 різних ракет-носіїв. Дві китайські комерційні ракети-носії на рідинному паливі, які вже здійснили політ, – Zhuque-2 і Tianlong-2 – були запущені з Центру запуску супутників Цзюцюань у пустелі Гобі на північному заході Китаю.

Вважається, що принаймні дев’ять виробників ракет мають намір використовувати ці потужності. До них належать дочірні компанії CASC і комерційні організації, включаючи iSpace, CAS Space і Deep Blue Aerospace. Остання планує запустити свою першу багаторазову ракету Nebula-1 з майданчика наприкінці 2024 року.

За словами представників стартового майданчика, нові потужності також можуть допомогти зменшити витрати. «Майданчик був побудований з потужними пусковими можливостями, оскільки очікується, що щороку з нього виводитиметься на орбіту кілька десятків або навіть понад 100 супутників, – повідомив Центральному телебаченню Китаю (CCTV) Го Цян, директор компанії Hainan International Commercial Aerospace Launch Co., Ltd. – Крім того, ми концентруємося на зниженні витрат, оскільки супутники можуть сформувати угруповання з меншими витратами».

У червні 2023 року відбулася церемонія закладки третього майданчика для запуску твердопаливних ракет. Запланований термін будівництва складає 180 днів. Більшість комерційних запусків твердопаливних ракет було проведено в Цзюцюань. Інші запуски відбулися з використанням морського стартового комплексу Haiyang.

Просування ще одного запланованого комерційного стартового комплексу, неподалік Нінбо у Східному Китаї, очевидно, зупинилося. Проте грудневе оновлення передбачає, що проект все ще активний. Місцеві чиновники відвідали комерційний космодром Хайнань, щоб винести уроки з його будівництва.

Прогрес на іншому запланованому комерційному місці запуску поблизу Нінбо в Східному Китаї, очевидно, зупинився. Проте грудневе оновлення інформації про цей майданчик свідчить про те, що проєкт все ще активний. Місцева влада відвідала комерційний космодром Хайнань, щоб винести уроки з його будівництва.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України