Китай заявляє, що ряд країн взяли на себе зобов’язання приєднатися до його ініціативи Міжнародної місячної дослідницької станції (International Lunar Research Station, ILRS).
Пакистан, Об’єднані Арабські Емірати, рф та Азіатсько-Тихоокеанська організація космічного співробітництва (APSCO) підписали угоди про участь у ILRS, а більше десяти інших країн і організацій на даний час ведуть переговори щодо угод, згідно з повідомленням китайського державного видання Ta Kung Pao.
Малайзія є однією з країн, які обговорюють умови проєкту, повідомило 18 червня видання China Press. Венесуела також позитивно відгукнулася про запрошення приєднатися до ILRS.
Проєкт ILRS має на меті побудувати постійну місячну базу в 2030-х роках з серією проміжних місій до кінця цього десятиліття.
У квітні Китай оголосив про створення Міжнародної організації зі співпраці щодо станції дослідження Місяця (International Lunar Research Station Cooperation Organization, ILRSCO) для координації та управління проєктом.
Згідно з нещодавньою презентацією Лабораторії дослідження глибокого космосу (Deep Space Exploration Laboratory, DSEL) при Національному космічному управлінні Китаю (CNSA), Китай має на меті завершити підписання угод і меморандумів про взаєморозуміння з космічними агентствами та організаціями для членів-засновників ILRSCO до жовтня цього року.
Згідно з DSEL, перші підписанти матимуть більш сприятливі умови та більше прав як засновники.
Штаб-квартира організації буде розташована в «Науковому містечку дальнього космосу» (Deep Space Science City) в Хефей, провінція Аньхой, з центрами, що зосереджуються на моделюванні дизайну, контролі роботи, обробці даних, зберіганні зразків і дослідженнях, а також міжнародними навчальними центрами. Центри будуть називатися за китайськими назвами планет Сонячної системи.
Китай прагне визначити розподіл завдань ILRS і підписати та затвердити міжурядові угоди між країнами-засновниками ILRSCO до кінця 2024 року.
Ву Вейрен, директор DSEL, у квітні повторив, що всі країни та організації по всьому світу можуть приєднатися до ILRS. DSEL була заснована в 2022 році і виступає підрядником з дослідження Місяця, а також відповідає за міжнародне співробітництво за проєктом.
«Як і у випадку з американською програмою «Артеміда», диявол криється в деталях угод між Китаєм і меншими партнерами або учасниками відповідних місячних проєктів», — сказав доцент Університету Лестера Боуен. «Сьогодні це символічні жести, тоді як фактичний внесок і віддачу в матеріальному, фінансовому, політичному та людському планах ще належить побачити. Прецеденти, які як ILRS, так і «Артеміда» можуть створити для майбутнього управління Місяцем у рамках Договору про космос, роблять для багатьох невеликих або нових космічних держав все більш привабливим підписатися на один або обидва місячні проєкти та мати право голосу і брати участь у визначенні політичного майбутнього Місяця, оскільки Місяць стає все більш зайнятим».
Планується, що база ILRS буде побудована в 2030-х роках п’ятьма запланованими місіями. Ці місії забезпечать розгортання ядерної енергетики, зв’язку, обладнання для астрономічних спостережень та іншої інфраструктури спочатку для роботизованої дослідницької станції, яка пізніше прийматиме астронавтів. За даними DSEL, на наступному етапі ILRS буде використовуватися для перевірки технологій і можливостей для пілотованих місії на Марс.
Проєкт ILRS вперше був представлений у 2021 році як спільний проєкт Китаю та росії. На даний час він презентується як проєкт, запропонований Китаєм, який буде реалізовуватися спільно багатьма країнами. Зміна сталася після вторгнення росії в Україну.