Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китай розробляє повністю багаторазову версію надважкої ракети Long March 9

Китай планує створити повністю багаторазову версію ракети, призначену для виведення на навколоземну орбіту інфраструктурних об’єктів і польотів у дальній космосу.

Презентації на заходах з нагоди національного дня космосу Китаю 24 квітня в місті Хефей показують, що плани щодо ракети Long March 9 включають розробку повністю багаторазової версії, очевидно, натхненної системою Starship.

На даний час Китай націлений на 2033 рік для перших запусків триступеневої ракети Long March, оснащеної 30 метановими двигунами на першому ступені, здатної доставити до 50 тон на місячну перехідну орбіту або 35 тон за умови повернення першого ступеню.

Ракета розробляється Китайською академією технологій ракет-носіїв (CALT). Початкова версія буде мати довжину 114 м, масу на старті 4400 тон і створювати тягу 6100 тон.

За цим варіантом з’явиться двоступеневий варіант, здатний вивести 150 тон на низьку навколоземну орбіту (LEO) або 100 тон при посадці першого ступеня.

Кінцевою метою стане розробка повністю багаторазової ракети, спроможної вивести 80 тон на LEO, яка, як очікується, буде запущена у 2040-х роках.

Презентації відбулися через кілька днів після першого запуску інтегрованої системи Starship компанії SpaceX, який завершився припиненням польоту через кілька хвилин.

Раніше Китай мав на меті представити одноразову ракету Long March 9 з використанням керосиново-кисневих двигунів тягою 500 тон орієнтовно у 2028-2030 роках.

Проте проєкт Long March 9 за останні кілька років розвинувся від початкової одноразової, більш традиційної ракети на керосиновому паливі у стилі Long March, яка має 10-метровий діаметр центрального корпусу та чотири 5-метрові прискорювачі, представленої на початку 2010-х років, до версій з одним корпусом та різними двигунами на гасі чи метані.

CALT оголосила наприкінці минулого року, що плани одноразової версії були скасовані та структурний проєкт завершений.

Тепер CALT, схоже, розробляє двох- триступеневі варіанти з метаново-кисневими двигунами, а кінцевою метою є повністю багаторазова версія, схожа на Starship.

Зміна напрямку може бути спричинена затримками у досягненні можливостей ракети, що може затримати запланований в країні проєкт Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS).

Китай також розробляє ракету Long March 10, яка може здійснити перший запуск приблизно у 2027 році і зможе, за допомогою двох запусків, відправити екіпаж на поверхню Місяця до кінця десятиліття.

Шанхайська академія технологій космічних польотів (SAST), інше підрозділ основного космічного ракетобудівного підрядника Китаю, CASC, також розробляє проєкти великих багаторазових ракет на метані.

Майбутня РН Long March 9 рекламувалася як корисна для запуску компонентів для космічної сонячної електростанції на геостаціонарній орбіті. Багаторазові ракети надважкої вантажопідйомності можуть зробити відповідні витрати на запуск набагато більш керованими, але все ще потрібують вирішення ряду технічних, інженерних та фінансових проблем, пов’язаних із таким підприємством.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України