Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Китай розпочинає будівництво комерційного стартового майданчика для твердопаливних ракет

14 червня видання China Space News, офіційне видання космічного сектору Китаю, повідомило про початок будівництва нового стартового майданчика для комерційних твердопаливних ракет.

Очікується, що новий майданчик і пов’язана з ним інфраструктура із забезпечення електропостачання, випробувань та інших об’єктів буде завершена протягом 180 днів.

Новий проєкт є частиною ширшого комерційного стартового комплексу Хайнань (Hainan Commercial Launch Site), для якого зараз будуються дві майданчики. Один – для запуску ракет-носіїв, що працюють на керолоксі (суміші керосину та рідкого кисню), а інший – для ракет-носіїв на металоксі (суміші метану та рідкого кисню). Перший запуск рідкопаливної ракети з комерційного космодрому очікується на початку 2024 року.

Новий, третій майданчик забезпечить зростаючий спектр твердопаливних ракет-носіїв з більшими параметрами та можливостями для запуску на тлі зростаючого попиту в Китаї на космічні запуски.

Разом із морськими стартовими майданчиками в Хайяні (Haiyang) на узбережжі східної провінції Китаю Шаньдун, новий стартовий майданчик надасть комерційним компаніям нові можливості для запуску твердопаливних ракет. Нові твердопаливні ракети забезпечать Китаю в цілому більшу гнучкість запусків.

Новий комерційний стартовий комплекс Хайнань є спільним підприємством між урядом провінції Хайнань, головним космічним підрядником Китаю CASC і його дочірнім державним космічним і оборонним гігантом CASIC, а також державною компанією China Satnet, якій доручено управління розгортанням запланованого в Китаї мегаугруповання зв’язку.

Державні компанії CASC, CASIC і Академії наук Китаю, а також комерційні та приватні компанії, включаючи iSpace, Galactic Energy і Orienspace, займаються запуском і розробкою ракет-носіїв на твердому паливі.

Комерційний стартовий комплекс Хайнань розташований поблизу прибережного космодрому Веньчан (Wenchang), який був відкритий у 2014 році. Тут проводяться запуски нових великих китайських ракет, що працюють на керосині та рідкому кисні.

Прибережне розташування відкриває нові можливості з точки зору транспортування, тоді як розміри ракет, які доставляються на внутрішні пускові майданчики Китаю, обмежені залізничною мережею країни.

Розташування космодрому Веньчан на широті 19° також пропонує переваги з точки зору менших потреб у паливі для запусків на деякі орбіти.

Космодром Веньчан і внутрішні космодроми Цзюцюань, Тайюань і Січан управляються Народно-визвольною армією Китаю, причому урядові та військові місії мають пріоритет. На даний час переважна більшість комерційних запусків здійснюється з космодрому Цзюцюань у пустелі Гобі.

Нові пускові комплекси Хайнань призначені для забезпечення більш гнучкого доступу до пускових установок для комерційних запусків.

Очікується також, що це дозволить новішій ракеті середньої вантажопідйомності Long March 8, (працює на керолоксі) збільшити частоту запусків. Зараз ця ракета використовує ту саму площадку на космодромі Веньчан, що і Long March 7 (використовувався для запуску вантажного космічного корабля Tianzhou до космічної станції Tiangong) і Long March 7A для запусків на геоперехідну орбіту, тому її можливості для запуску обмежені. План масового виробництва РН Long March 8 пов’язаний із планами Китаю розгорнути мегаугруповання із 13 000 супутників.

Комерційний стартовий комплекс Хайнань є частиною плану щодо розширення залучення космічних стартапів, які займаються ракетобудуванням та виробництвом супутників.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України