У 2024 році Китай планує встановити національний рекорд, здійснивши 100 орбітальних запусків.
Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація (China Aerospace Science and Technology Corporation, CASC), головний підрядник китайської космічної програми, планує провести близько 70 запусків, щоб відправити на орбіту понад 290 космічних апаратів. Решту запусків буде здійснено зростаючим комерційним сектором Китаю.
Ці плани викладено в щорічній «блакитній книзі» CASC, опублікованій 26 лютого. Документ не містить повного переліку запусків та детального розкладу, але надає огляд запланованих заходів.
Основні місії включають дві пілотовані та дві вантажні місії на космічну станцію Tiangong. У першій половині року відбудеться запуск місячного ретрансляційного супутника Queqiao-2 і місії Chang’e-6, першої в історії місії з повернення зразків з дальньої сторони Місяця.
Серед інших пріоритетів – робота над планом з висадки китайських астронавтів на Місяць, яку намічено здійснити до 2030 року. Також відзначаються дослідження глибокого космосу, геостаціонарні радіолокаційні супутники, розробка нового пілотованого космічного корабля, місія з повернення зразків з астероїдів та дослідження комет Tianwen-2 (2025) та роботизована місія на південний полюс Місяця Chang’e-7 (2026).
Інші значимі місії включають супутник виявлення солоності океану, китайсько-французький астрономічний супутник Space-based multi-band astronomical Variable Objects Monitor (SVOM), рентгенівський космічний телескоп Einstein Probe, китайсько-італійську космічну місію China Seismo-Electromagnetic Satellite-2 та супутник для космічних наукових досліджень Shijian-19, що може повертатися на Землю. Також відбудуться дебютні польоти ракет Long March 6C і Long March 12.
Заплановані 100 запусків є значним зростанням порівняно з національним рекордом у 67 запусків у 2023 році. CASC здійснила 50 із них, а 17 були виконані комерційними компаніями. Згідно із заявою від січня 2023 року, CASC мала на меті провести понад 60 запусків у 2023 році, що означає, що корпорація значно не досягла мети минулого року.
Нові морські та комерційні космодроми в Хайяні та Веньчані відповідно сприятимуть запланованому зростанню кількості запусків. CASC також заявляє, що має на меті здійснити кілька комерційних запусків, включаючи запуски спільного використання.
Long March 12 – це нова ракета-носій, розроблена Шанхайською академією космічних технологій (Shanghai Academy of Spaceflight Technology, SAST), що підпорядковується CASC. Раніше вона мала назву «XLV» і стартуватиме з нового комерційного космодрому у Венчані. Long March 12 стане першою в Китаї ракетою-носієм діаметром 3,8 м. Вона буде здатна виводити 10 т на низьку навколоземну орбіту або 6 т на 700-кілометрову сонячно-синхронну орбіту.
Long March 6C – варіант Long March 6A без твердопаливних бічних прискорювачів – буде вперше запущена цього року. Раніше CASC планувала дебютний запуск цієї ракети у 2023 році.
Окремо офіційна газета China Space News повідомила, що у 2024 році CASC планує чотири запуски своєї найбільшої ракети Long March 5. Ще 5 запусків відбудуться у 2025 році. Ці цифри не включають запуски Long March 5B, варіанту ракети, призначеної для виведення корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту.
З моменту свого дебюту в 2016 році ракета Long March 5 запускалася 7 разів. Через невдачу під час другого запуску її експлуатацію було припинено на період понад 900 днів. Запуски цієї ракети в 2024 році включають секретний супутник TJS-11, запущений 23 лютого, і місію
Chang’e-6, яка очікується в травні.
CASC також зазначила, що продовжить роботу над «чотиривимірною комерційною супутниковою системою дистанційного зондування нового покоління». Згідно з попередніми заявами, система, починаючи з супутників SuperView (Gaojing), має включати щонайменше 28 супутників. До них належать оптичні корисні навантаження високої роздільної здатності, оптичні корисні навантаження широкого діапазону, радіолокаційні корисні навантаження високої роздільної здатності та інші різноманітні типи комерційних супутників дистанційного зондування.
Корпорація також підтримуватиме інтеграцію та додаткові послуги системи Beidou GNSS, а також інтегруватиме супутникові програми в нові галузі для підтримки ключового регіонального економічного розвитку.
Офіційні особи державного космічного та оборонного гіганта заявили на прес-конференції, що корпорація продовжуватиме робити нові та більш значні внески у прискорення будівництва потужної аерокосмічної країни та підтримуватиме будівництво збройних сил світового класу.
«Блакитна книга» не деталізувала плани комерційних компаній. Однак попередні заяви низки цих компаній дають уявлення про плани.
Компанія Landspace планує запустити 3 металоксові ракети Zhuque-2 у 2024 році після двох успіхів у 2023 році. Ймовірно, компанія також продовжить подальші стрибкові випробування своєї ракети Zhuque-3 з нержавіючої сталі.
Компанія Galactic Energy планує щонайменше 10 запусків твердопаливних ракет Ceres-1, а також здійснити дебютний запуск керолоксової ракети Pallas-1.
Компанія Space Pioneer планує здійснити перший запуск Tianlong-3 приблизно в липні, а орбітальна багаторазова ракета Nebula-1 компанії Deep Blue Aerospace може здійснити політ у другій половині 2024 року.
Компанії CAS Space (РН Kinetica-1), Expace (ракети Kuaizhou) і Orienspace (РН Gravity-1) мають різні плани запусків своїх твердопаливних ракет.
Низка китайських комерційних фірм намагаються розробити та випробувати багаторазові ракети-носії. Низка китайських міст і провінцій наразі прагнуть створити власний комерційний простір та інші високоякісні та стратегічні технології. Нещодавно Пекін і Шанхай опублікували плани дій щодо підтримки створення комерційних космічних екосистем.