Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічні компанії приєднуються до руху щодо припинення руйнівних протисупутникових випробувань у космосі

14 листопада Фонд «За безпечний світ» (Secure World Foundation, SWF) оголосив, що 26 космічних компаній із 10 країн підписали заяву про підтримку міжнародних зусиль, спрямованих на припинення антисупутникових випробувань прямого підйому (direct-ascent antisatellite tests, DA-ASAT), які створюють космічне сміття, що загрожує комерційній космічній діяльності. У заяві міститься заклик до більшої кількості країн взяти на себе зобов’язання не проводити випробування DA-ASAT, а SWF закликає більше компаній підписати цю заяву, щоб допомогти забезпечити передбачуваність, стійкість і безпеку в космосі.

Компанії, що підписали заяву, розташовані в Канаді, Франції, Німеччині, Індії, Італії, Нідерландах, Японії, Швейцарії, Великій Британії та США.

SWF координував і сприяв цим зусиллям, а також опублікував заяву 14 листопада в рамках вебінару за участю представників чотирьох компаній: Astroscale Japan (Японія), Digantara (Індія), Planet (США) та Axiom Space (США).

Вікторія Самсон, директор SWF з космічної безпеки та стабільності, пояснила, що ця заява базується на більш ніж 18-місячних зусиллях щодо отримання від країн у всьому світі зобов’язань не проводити подібні випробування DA-ASAT.

У квітні 2022 року віце-президент Камала Гарріс поклала початок цій роботі, пообіцявши, що Сполучені Штати не будуть проводити такі випробування. Зобов’язання поширюється не на всі випробування протисупутникової зброї, а тільки на ті, які знищують інший об’єкт. Натомість випробування можна проводити, наприклад, проти якоїсь точки в просторі.

Випробування DA-ASAT передбачають запуск ракети з Землі для прямого попадання в супутник. Кінетична енергія, спричинена ударом, руйнує супутник, утворюючи сміття, яке розлітається у випадкових напрямках. Залежно від висоти перехоплення, уламки можуть залишатися на орбіті роками або десятиліттями, загрожуючи іншим космічним об’єктам, включаючи пілотовані космічні станції.

SWF веде електронну таблицю, яка показує, скільки уламків, пов’язаних із ASAT, утворилося протягом десятиліть і скільки з них все ще залишаються на орбіті. Під час випробувань у Китаї 2007 року було створено найбільшу кількість (3536 одиниць), і переважна більшість (2786) все ще знаходяться на орбіті. Російське випробування 2021 року було останнім, але США та Індія також проводили такі випробування. У щорічному звіті SWF «Про глобальні можливості протикосмічної діяльності» (Global Counterspace Capabilities) наводяться подробиці.

Камала Гарріс закликала інші країни приєднатися до цього зобов’язання, і на сьогоднішній день це зробили 36 країн, включаючи всіх членів Європейського Союзу. Крім того, у грудні 2022 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила незобов’язуючу резолюцію голосуванням 155 – «за», 9 – «проти», 9 – «утримались», яка закликає країни не проводити випробування DA-ASAT. Проте США були єдиною країною, яка проводила такі тести і проголосувала «за». Китай і Росія проголосували «проти». Індія «утрималася».

Усе це сміття від випробувань DA-ASAT та багато іншого від іншої космічної діяльності становлять загрозу не лише для урядових космічних операцій, але й для приватного сектора.

У своїй заяві компанії відзначили «зростаючу залежність суспільства від космічних програм і послуг» і постійні добровільні зобов’язання супутникових операторів «уникати навмисного утворення космічного сміття та безпечно зводити з орбіти супутникові системи після закінчення терміну їхньої експлуатації», а також висловили вдячність країнам, які погодилися відмовитися від DA-ASAT.

«Ми, представники світової космічної галузі, що нижче підписалися, включаючи операторів космічних систем, постачальників космічних послуг і користувачів космічних послуг, заявляємо про свою підтримку таких зобов’язань. Ми закликаємо інші країни робити подібні заяви», – йдеться у заяві компаній.

Компанії, які наразі підписали цю заяву, включають компанії в галузі зв’язку, дистанційного зондування, поінформованості про космічну ситуацію, видалення сміття та створення комерційних космічних станцій.

Заява залишається відкритою для підписання більшою кількістю компаній. Вікторія Самсон підкреслила, що суть полягає в тому, щоб заохотити більше країн підписати зобов’язання та переконатися, що «космічний простір є передбачуваним, стійким і безпечним у довгостроковій перспективі».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України