Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Космічні інвестори розраховують на зростання фінансування у 2024 році

Інвестиції в космос повинні почати зростати в 2024 році після різкого падіння минулого року, заявили 17 січня керівники, обговорюючи перспективи розвитку галузі, але, ймовірно, вони залишаться далеко від рекордно високих показників.

Згідно з нещодавно оприлюдненим дослідженням інвестора проєктів на початковому етапі розвитку Space Capital, у 2023 році у глобальну космічну економіку було інвестовано близько $ 17,9 млрд, що на 25% менше, ніж у 2022 році, і є найнижчим показником за десятиріччя на тлі складних економічних умов.

Цей рівень інвестицій був дуже далеким від піку космічного капіталу в $ 47 млрд, зафіксованого у 2021 році, оскільки банківські гіганти, такі як Morgan Stanley, прогнозували, що до 2040 року космічна економіка досягне трильйону доларів.

«Багато в чому це обумовлено макроекономічними факторами, такими як більш високі відсоткові ставки, які, як правило, знижують схильність до ризику», – сказав Хойт Девідсон, керуючий партнер інвестиційно-банківської та фінансово-консалтингової компанії Near Earth, під час вебінару, організованого Міжнародною організацією професіоналів у галузі космосу і супутників (Space and Satellite Professionals International, SSPI).

Історично склалося так, що більшість космічних інвестицій надходять із Сполучених Штатів, де, за словами Хойта Девідсона, інвестори прагнули уникнути рецесії, яка так і не настала.

«Я думаю, що люди загалом вірять, що інфляція приборкується, а процентні ставки будуть знижуватися, – додав він, – і тому апетит до ризикованих інвестицій має покращитися цього року».

Тим не менш, інвестори все ще не оговталися від недавньої хвилі злиття компаній спеціального призначення (special purpose acquisition company, SPAC), яка вивела на фондову біржу групу космічних компаній на ранній стадії розвитку, але багато з них не досягли цільових показників доходів і значно відстали на публічному ринку.

«Зі SPAC у нас був свого роду цикл буму та падіння, – сказав Метт О’Коннелл, операційний партнер компанії венчурного капіталу DCVC. – Я думаю, що були деякі компанії, які не повинні були отримувати фінансування, і це залишило сильний головний біль. І ми все ще над цим працюємо».

За його словами, ринок зараз перебуває у «періоді очікування», але «прийде в норму, тому що там є великий попит».

Метт О’Коннелл сказав, що йому відомо про три космічні компанії, які планують вивести акції на публічний ринок у 2025 році через традиційний процес первинного публічного розміщення акцій (Initial Public Offering, IPO).

За його словами, космічна галузь також отримує користь від безпрецедентної поінформованості інвесторів, частково завдяки збільшенню кількості публічних компаній та зусиллям відомих підприємців.

«Немає сумніву, що троє друзів – Маск, Безос і Бренсон – значно допомогли підвищити впізнаваність галузі, – сказав Метт О’Коннелл, – і люди почали думати, о, космос – це не лише інопланетяни… насправді ви можете заробляти гроші в космосі».

Учасники вебінару також погодилася, що широкий урядовий попит на космічні можливості продовжує залишатися головним благом для галузі та допоміг підтримати сектор в умовах складної макроекономіки.

Космічні компанії, які здатні продемонструвати комерційний успіх, лише посилять державну підтримку галузі, зазначила Кері Муллінз, директорка з аналітики компанії космічних досліджень BryceTech.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України