Компанії Voyager Space і Airbus Defense and Space завершили формування партнерства для розробки комерційної космічної станції Starlab, прагнучи залучити для цього проєкту клієнтів з обох боків Атлантики.
9 січня компанії оголосили про завершення створення Starlab Space LLC, спільного підприємства, відповідального за проєктування, будівництво та експлуатацію станції. Про плани створити спільне підприємство компанії оголосили в серпні 2023 року.
Компанії описують спільне підприємство як партнерство, яке використовуватиме як технічні, так і бізнес-компетенції двох компаній. Воно також розроблено з метою отримання підтримки для бізнесу як від NASA, так і від європейських клієнтів, таких як Європейське космічне агентство (ESA), у той час, коли агентства переходять від Міжнародної космічної станції (МКС) до комерційних орбітальних об’єктів, таких як Starlab.
«Якщо подивитися на економічне обґрунтування для Starlab, можна дуже швидко виявити, що ні Європа, ні США не можуть створити космічну станцію самостійно», – сказав Манфред Яуманн, віце-президент з низькоорбітальних і суборбітальних програм компанії Airbus, під час сесії конференції Space Tech Expo Europe, що проходила у Бремені, Німеччина, у листопаді. «Для цього потрібні партнери».
За його словами, компанія Voyager привнесла до партнерства досвід комерціалізації. «Процес комерціалізації в США набагато більше просунутий», ніж у Європі, стверджував він. «Вони на роки попереду нас».
Компанія Airbus, за його словами, привнесла до партнерства технічну експертизу. Це включає в себе розробку великого житлового модуля, виготовленого з нержавіючої сталі, що дозволяє запустити станцію за один політ важкої ракети. «Це кардинально змінює ситуацію у порівнянні з МКС», – сказав він.
Компанії, окрім завершення створення спільного підприємства, також завершили огляд визначення системи (system definition review) для Starlab. Це дозволяє реалізувати програму до кінця цього десятиліття, до запланованого виходу з експлуатації МКС у 2030 році.
На додаток до створення спільного підприємства з Airbus, компанія Voyager також оголосила у жовтні 2023 року про партнерство з компанією Northrop Grumman, яка працювала над власною концепцією комерційної космічної станції. Northrop надасть власну технічну підтримку Starlab і розробить версію свого вантажного космічного корабля Cygnus, який зможе пристиковуватися до Starlab.
У рамках цієї угоди компанія Northrop Grumman припинила дію фінансованої угоди Space Act Agreement з NASA для своєї комерційної космічної станції. 5 січня NASA перерозподілило кошти, що залишилися за цією угодою, іншим компаніям, включаючи $ 57,5 млн компанії Voyager Space для додаткових етапів розробки та роботи над новим варіантом Cygnus.
«Завдяки нашому спільному підприємству з Airbus, угодам про співпрацю з Northrop Grumman і Hilton і постійному успіху в досягненні важливих етапів, Starlab встановлює новий стандарт комерційного космосу», – заявив Метью Кута, президент Voyager Space.
Starlab Space є американською організацією, що дозволяє їй працювати безпосередньо з NASA та іншими урядовими установами. Voyager і Airbus заявили в оголошенні, що створять «європейське дочірнє спільне підприємство» для обслуговування ESA та інших європейських організацій. У листопаді Airbus і Voyager підписали меморандум про взаєморозуміння з ESA, щоб вивчити, як Starlab може задовольнити потреби ESA після виведення з експлуатації МКС.
Компанія Starlab Space окремо оголосила 11 січня, що Джим Брайденстайн, колишній адміністратор NASA, приєднається до ради директорів спільного підприємства.