Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Компанія SpaceX зведе з орбіти 100 старих супутників Starlink

SpaceX планує звести з орбіти близько 100 своїх старих супутників Starlink через конструктивний недолік, який може спричинити їхній вихід з ладу.

12 лютого SpaceX заявила, що виконає контрольоване зведення з орбіти близько 100 супутників Starlink «ранньої версії 1» через побоювання, що космічні апарати можуть вийти з ладу на орбіті і перестати маневрувати.

«Наразі ці супутники є маневреними та ефективно обслуговують користувачів, але команда Starlink виявила загальну проблему в цій невеликій групі супутників, яка може збільшити ймовірність відмови в майбутньому», – заявили в SpaceX. Компанія не уточнила цю проблему та не назвала конкретні супутники, в яких вона виявлена.

Згідно зі статистикою, наведеною астрономом і астрофізиком Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики Джонатаном Макдауелом, SpaceX має на орбіті 5438 супутників Starlink з 5828, запущених на сьогоднішній день. Найстаріші, які все ще знаходяться на орбіті, належать до початкової групи супутників версії 1, запущених у 2019 та 2020 роках, у яких не було козирків, доданих до пізніше запущених супутників для зменшення кількості сонячного світла, яке вони відбивають, щоб зменшити їхню яскравість. З цих 420 супутників 337 залишаються на орбіті.

У SpaceX заявили, що супутники, які зводяться з орбіти, будуть поступово знижувати свої орбіти приблизно протягом шести місяців. «Усі супутники збережуть маневреність і здатність уникати зіткнень під час спуску, – заявили в компанії. – Крім того, ці супутники, що будуть сходити з орбіти, візьмуть на себе відповідальність за маневрування для уникнення будь-яких зближень з високим ризиком відповідно до найкращих практик космічної безпеки та сталого розвитку».

Зростання угруповання Starlink, на сьогоднішній день найбільшого на орбіті, викликало дебати про управління космічним трафіком і стійкість космічного простору. Був поштовх до запровадження нових правил, які б регулювали зростання супутників і космічного сміття, а також гарантували, що супутники будуть швидко зводитися з орбіти після закінчення терміну служби.

Під час панельної дискусії на конференції з космічного сміття, організованій Саудівським космічним агентством 12 лютого, Ернст Пфайффер, виконавчий директор німецької компанії HPS, що займається виробництвом космічних компонентів, закликав до нових правил зведення супутників з орбіти протягом п’яти років після закінчення терміну служби, а не протягом 25-річного періоду, схваленого раніше такими організаціями, як Міжвідомчий координаційний комітет з космічного сміття (Inter-Agency Space Debris Coordination Committee, IADC).

«Це може бути введено завтра, п’ятирічний період зведення з орбіти, – сказав він, додавши, що після цього можна розробити більш складні правила. – Це терміново потрібно, і, що дивно, Ілон Маск уже представляє це разом із SpaceX».

Такі правила, швидше за все, будуть прийняті на національному рівні, а не в рамках міжнародного договору, хоча незобов’язуючі рекомендації IADC і керівні принципи щодо довгострокової сталості, прийняті Комітетом ООН з використання космічного простору в мирних цілях, можуть бути корисними.

«Необов’язкове не означає неправове в тому сенсі, що держави можуть на свій розсуд застосовувати ці добровільні необов’язкові керівні принципи у своїх національних нормативних рамках, – сказав Пітер Мартінес, виконавчий директор Secure World Foundation, на іншій панелі конференції. – Перевага наявності керівних принципів, заснованих на міжнародному консенсусі, полягає в тому, що існує узгоджений мінімальний міжнародний стандарт, який у разі його широкого застосування допомагає уникнути ризику розбіжностей або фрагментації правил у різних правових системах».

У своїй заяві компанія SpaceX додала, що втрата старих супутників не вплине на послуги широкосмугового зв’язку Starlink. За словами компанії, зведення з орбіти старих супутників не вплине на якість обслуговування клієнтів Starlink. «SpaceX має можливості створювати до 55 супутників на тиждень і запускати понад 200 супутників на місяць, що дозволяє нам постійно вдосконалювати нашу систему та робити її більш стійкою».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України