Молодий китайський стартап вийшов на орбіту зі своєю твердопаливною ракетою-носієм Gravity-1, побивши рекорд вантажопідйомності китайських комерційних ракет.
Ракета Gravity-1 компанії Orienspace злетіла з нової мобільної морської платформи Defu-15002 у Жовтому морі о 05:30 UTC 11 січня. Внаслідок займання твердопаливних ракетних двигунів утворилися великі шлейфи вихлопних газів, при цьому уламки помітно падали в море, коли ракета піднімалася в небо. Компанія підтвердила успіх запуску невдовзі після цього.
Три супутники, Yunyao-1 (18-20), пізніше були простежені на орбітах розміром 478 на 499 км з нахилом 49,99° за допомогою системи космічного контролю Космічних сил США.
Ця місія стала першим запуском для компанії Orienspace, яка була заснована у 2020 році. РН Gravity-1 складається з трьох ступенів і чотирьох прискорювачів. Вона здатна підняти близько 6500 кг корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту або 3700 кг на 700-кілометрову сонячно-синхронну орбіту, використовуючи гасово-кисневий третій ступінь.
Компанія Orienspace базується в Шаньдуні та має об’єкти в провінції. Морський стартовий комплекс Haiyang, що використовувався для цього запуску, також знаходяться в Шаньдуні. Компанія забезпечила кілька раундів фінансування на загальну суму понад $ 150 млн.
Супутники Yunyao-1 призначені для компанії Yunyao Yuhang із Тяньцзіня, яка має на меті створити угруповання для надання даних для глобального прогнозування погоди. Відповідно до заяв для преси, послуги можуть включати навіть короткострокове прогнозування землетрусів.
Ці супутники виготовила комерційна компанія Changguang Satellite Technology (CGST), що займається виробництвом супутників дистанційного зондування.
Генеральний директор Orienspace Яо Сонг, який вперше став відомим, працюючи у напівпровідниковій промисловості, раніше заявив, що фірма вже забезпечила замовлення на запуск сотень супутників і потрапила до шорт-листу планів щодо розгортання низки супутникових угруповань. Orienspace планує ще два запуски Gravity-1 на 2024 рік.
Успішний запуск є помітним моментом у китайському комерційному космічному секторі. Gravity-1 зараз є найбільшою в секторі за стартовою потужністю. Ракета також є першою, що використовує прискорювачі, однією з небагатьох, що вийшла на орбіту з першої спроби, і першою, яка здійснила дебютний запуск з моря.
Багато комерційних фірм вирішили спочатку розробити твердопаливні ракети невеликої вантажопідйомності, а потім перейти до ракет багаторазового використання на рідкому паливі. Orienspace вирішила продовжити роботу зі значно потужнішою пусковою установкою, а також працювати над більшою гасово-кисневою установкою.
Gravity-1 здатна нести більш ніж вдвічі більше корисного навантаження, ніж попередні найбільші китайські твердопаливні ракети, Kinetica-1 компанії CAS Space і Jielong-3 компанії China Rocket, що здатні вивести 1500 кг на 500-кілометрову SSO. Обидві є дочірніми компаніями державних підприємств. Gravity-1 також потужніша, ніж європейська РН Vega-C.
Твердопаливні ракетні двигуни для Gravity-1 були надані Академією аерокосмічних твердопаливних рушійних технологій (Academy of Aerospace Solid Propulsion Technology, AASPT), яка є дочірньою компанією Китайської аерокосмічної науково-технічної корпорації (China Aerospace Science and Technology Corp., CASC). Ці відносини дозволили Orienspace вийти на орбіту, незважаючи на те, що вона була заснована в 2020 році. RSPACE, стартап з виробництва ракетних компонентів із заводами в Шаньдуні, також вказує Orienspace як свого клієнта.
Китай розвиває комерційний космічний сектор з кінця 2014 року. Уряд відкрив галузь для приватного капіталу та забезпечив стимули і політичну підтримку, а також сприяв передачі технологій в рамках національної стратегії злиття військових і цивільних структур.
Починаючи з 2020 року китайські комерційні пускові компанії мають тенденцію переходити до більших ракет. Ця зміна відбулася, коли з’явилися потенційні джерела доходу, включаючи низькоорбітальні широкосмугові угруповання Guowang і G60, а також можливі вантажні місії до космічної станції. Це забезпечило новим компаніям, таким як Orienspace і Space Pioneer, більш чітке бачення, ніж це було у раніше створених компаній.
Торік компанії Space Pioneer і Landspace вийшли на орбіту з першими китайськими комерційними ракетами-носіями на рідкому паливі. Tianlong-2 і Zhuque-2 є гасово-кисневими і метаново-кисневими ракетами відповідно. Обидві компанії зараз працюють над більшими пусковими установками, які будуть представлені в середині 2024 року (Tianlong-3) і в 2025 році (Zhuque-3 з нержавіючої сталі).
Orienspace планує запустити свою першу ракету на рідкому паливі в 2025 році. 60-метрова Gravity-2 матиме основний ступінь і твердопаливні прискорювачі. На першому ступені ракети буде використовуватися дев’ять газогенераторних гасових двигунів Yuanli-85 тягою по 100 т.
Згідно з попередніми заявами, вантажопідйомність ракети становила 15,5 т на LEO, 10,9 т на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту (SSO) або 5,8 т на геостаціонарну перехідну орбіту (GTO). Очікується, що новітні можливості становитимуть 25,6 т на LEO, 19,1 т на SSO та 7,7 т на GTO.
Gravity-3 складатиметься з трьох основних ступенів Gravity-2 у конструкції типу Falcon Heavy. Вона має бути здатною підняти 30,6 т корисного навантаження на LEO, 20,5 т на SSO, 9,6 т на GTO і 8 т на перехідну місячну орбіту.