Космічний апарат Orbiter SN3 компанії Launcher (м. Хоторн, штат Каліфорнія, США) зазнав аномалії після виведення на орбіту, що, ймовірно, призведе до передчасного завершення місій його клієнтів, включаючи демонстраційну місію Otter Pup компанії Starfish Space.
21 червня компанія Launcher та її клієнт Starfish Space опублікували спільну заяву, в якій детально описують, що сталося через кілька годин після запуску КА Orbiter в місії Transporter-8 компанії SpaceX 12 червня.
Після відокремлення Orbiter від РН Falcon 9 у нього виникла проблема, пов’язана з програмним забезпеченням, яка спричинила високу швидкість обертання. Ця проблема, на додаток до критично низького рівня палива та батареї, змусила Launcher прийняти «надзвичайне рішення» розгорнути корисні навантаження клієнтів раніше, ніж планувалося.
В результаті передчасного розгортання КА Otter Pup компанії Starfish також почав швидко обертатися. Незважаючи на те, що Starfish стверджує, що її апарат працездатний, місія, під час якої Otter Pup мав наблизитися та пристикуватися до Orbiter, не зможе продовжуватися, доки супутник не стабілізується на орбіті.
Представник Starfish Остін Лінк розповів, що компанія спробує знизити швидкість обертання апарату за допомогою бортового обладнання (on-board torque rods), яке по суті є електромагнітами, які використовують магнітне поле Землі для контролю орієнтації. Після цього компанія проведе серію перевірок, щоб переконатися, що КА працює належним чином. Він додав, що на даний час КА Otter Pup обертається зі швидкістю один оберт на секунду, тоді як космічні апарати, як правило, сконструйовані для обертання лише 1-2 градуси на секунду.
Зі свого боку Launcher заявляє, що зрештою втратив зв’язок із Orbiter через «неоптимальне наведення сонячних батарей», але продовжить спроби відновити зв’язок, якщо КА зможе зарядити свої батареї. Launcher стверджує, що ймовірну причину збою вже визначено.
Окрім демонстраційного супутника Otter Pup компанії Starfish Space, Orbiter також ніс кілька інших корисних навантажень для клієнтів, у тому числі кубсати компанії Innova Space і TRL11, космічного стартапу, що розробляє відео для використання в космосі.
Хоча місія Launcher Orbiter була названа SN3, насправді це лише другий запуск КА Orbiter. Перша місія під назвою SN1 відбулася 3 січня у місії Transporter-6 і також закінчилася невдачею через проблему з енергосистемою апарату. Launcher планує відправити свою третю місію Orbiter (SN5) у лютому 2024 року, а потім ще два запуски у 2024 році.
Довідково: Головним конструктором (Chief Designer) компанії Launcher з 2018 року працює колишній заступник керівника відділу рідкопаливних двигунів КБ «Південне» Ігор Нікіщенко (Igor Nikishchenko), який має 30-річний досвід розробки ракетних двигунів.
Крім того, компанія Launcher мала своє представництво у Дніпрі, у якому працювали на посадах конструкторів громадяни України. На початку лютого 2022 року компанія евакуювала цю команду до Софії, Болгарія. На даний час на сайті компанії показано цей підрозділ у складі 10 співробітників, який позиціонується як Launcher Europe.