Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Іспанська компанія PLD Space виграла фінансування уряду Іспанії для своєї розроблюваної ракети-носія Miura 5

Компанія PLD Space отримала € 40,5 млн ($ 43,8 млн) від уряду Іспанії після завершення попереднього огляд проєкту (Preliminary Design Review, PDR) своєї ракети-носія Miura 5.

27 січня компанія оголосила, що отримала фінансування в рамках урядової ініціативи PERTE Aerospace, призначеної для підтримки розвитку аерокосмічної галузі країни. PERTE – це іспанська абревіатура від «Стратегічні проєкти економічного відновлення та трансформації», ширшої програми відновлення економіки країни після пандемії.

Компанія отримала фінансування після завершення PDR своєї малої ракети-носія Miura 5, результати якого потім було розглянуто незалежним комітетом. Технічно нагорода є кредитом, який буде погашений протягом 10 років після того, як Miura 5 почне комерційну експлуатацію, яка в даний час запланована на 2026 рік.

«Технічне рішення на користь PLD Space підтверджує, що наша стратегія технологічного розвитку є обґрунтованою та базується на надійному бізнес-плані, – заявив Езекіель Санчес, виконавчий президент PLD Space. – Перемога в цьому державному контракті на створення стратегічного національного потенціалу зміцнює нашу позицію як провідної компанії в забезпеченні доступу Європи до космосу».

Miura 5 – невелика ракета-носій для виведення на низьку навколоземну орбіту корисного навантаження вагою до 540 кг. Перший ступінь ракети розроблений таким чином, щоб його можна було відновити після приводнення в океан і повторно використовувати. Випробувальні польоти заплановано розпочати вже у 2025 році з космодрому Куру у Французькій Гвіані.

Ракета-носій базується на досвіді PLD Space у розробці суборбітальної ракети Miura 1. Ця ракета вперше злетіла в жовтні 2023 року з іспанської військової бази, і компанія оголосила цей запуск успішним.

«Зараз ми повністю зосереджені на Miura 5», – сказав Езекіель Санчес в інтерв’ю у листопаді 2023 року. У той час він сказав, що компанія працює над завершенням PDR до кінця року, включаючи дані з польоту Miura 1.

У заяві про фінансування уряду Іспанії компанія PLD Space повідомила, що зараз працює над випробуваннями компонентів двигуна TEPREL-C, який буде приводити в дію ракету, а також відкриває нову штаб-квартиру, де буде розміщено початкове виробництво Miura 5. Роботи на стартовому майданчику у Французькій Гвіані почнуться в другій половині року. Щоб підтримати цю роботу, PLD Space планує майже подвоїти штат співробітників з нинішніх 165 до 300 до кінця року.

Компанія не розкрила прогнозовану вартість розробки Miura 5. Езекіель Санчес сказав в інтерв’ю, що компанія була дуже «ефективною з точки зору акціонерного капіталу», розробивши суборбітальну ракету Miura 1 за € 30 млн. «Ми знаходимося в процесі» залучення додаткових коштів, сказав він, з «дуже високим інтересом» з боку інституційних інвесторів і сімейних фондів.

PLD Space також була однією з п’яти компаній, які розробляють ракети-носії, обраних 23 січня для участі у проєкті European Flight Ticket Initiative – ініціативі Європейського космічного агентства (ESA) та Європейської комісії з надання можливостей для польотів корисних навантажень для демонстрації технологій. Компанії матимуть право змагатися за замовлення на запуск окремих місій.

Ці зусилля розглядаються як перший крок до відкриття ширшого спектру європейських інституційних проєктів для конкуренції. Після Космічного саміту в листопаді в Севільї, Іспанія, ESA оголосило про Європейський конкурс ракет-носіїв (European launcher challenge), що зрештою призведе до конкуренції за більш широкий спектр місій.

В окремій заяві 26 січня PLD Space повідомила, що зустрілася з членами Європейського парламенту, щоб обговорити ці зусилля. Компанія загалом підтримує цей конкурс, але має запитання щодо того, як він буде організований і скільки місій буде відкрито для змагань.

«ESA має заохочувати конкуренцію, віддаючи перевагу ринковим стратегіям і конкурентоспроможності порівняно з критерієм географічної віддачі», – сказав Езекіель Санчес, коментуючи зустріч з членами парламенту.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України