Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Індійський місячний зонд CH2O ухилився від небезпечного зближення з американським зондом LRO

Орбітальний зонд індійської місячної місії Chandrayaan-2 (CH2O) у середині жовтня цього року виконав маневр ухилення для запобігання тісному зближенню із зондом NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), яке було небезпечним для обох апаратів. Розрахунки, проведені після маневру, показали, що найближчим часом подібних тісних зближень апаратів не буде, повідомляє Індійська організація космічних досліджень (ISRO).

На сьогоднішній день на навколомісячних орбітах працюють п’ять космічних апаратів. Два зонди місії «Артеміда» досліджують взаємодію Місяця із сонячним вітром, апарат LRO займається картографуванням поверхні, китайський супутник Queqiao ретранслює сигнали місяцехода Yuytu-2 із зворотного боку Місяця, а індійський апарат CH2O проводить комплексні дослідження Місяця.

Космічні апарати CH2O та LRO знаходяться на полярних навколомісячних орбітах, таким чином обидва апарати здатні відчутно зближуватися один з одним над місячними полярними областями. Дуже тісне зближення зондів очікувалося вранці 20 жовтня над північним полюсом Місяця. Розрахунки, проведені фахівцями ISRO та NASA за тиждень до зближення, показали, що у розрахований час радіальна відстань між апаратами становитиме менше 100 м, а відстань мінімального зближення становитиме 3 км.

Обидва космічні агентства дійшли висновку, що ситуація вимагала проведення маневру уникнення зіткнення (collision avoidance manoeuvre, CAM), який, за взаємною згодою, мав виконати CH2O. САМ було проведено вдень 18 жовтня 2021 року, після чого фахівці визначили, що найближчим часом тісних зближень двох апаратів не буде. Для ISRO це був перший випадок ухилення міжпланетного апарату від іншого апарату.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України