Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Генеральний секретар ООН критикує «мільярдерів, які подорожують в космос»

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй (ООН) Антоніу Гутерріш під час свого вступного слова на Генеральній Асамблеї ООН 21 вересня заявив, що прагнення мільярдерів випередити один одного у космічних польотах демонструє значний розрив між бідними та багатими людьми. У своєму зверненні Генеральний секретар назвав «мільярдерів, які радісно подорожують в космос», як один із симптомів зростаючої недовіри населення світу до урядів та інших установ.

«У той же час в нашому світі поширюється ще одна хвороба: хвороба недовіри», – сказав він, згадавши про пандемію і кліматичну кризу, коли звичайні люди бачать, як їхні права обмежуються. У тому числі, коли люди «бачать, як мільярдери летять у космос, в той час як мільйони голодують на Землі».

А. Гутерріш не став вдаватися в подробиці цих тверджень в своєму зверненні, заявивши, що такі проблеми можуть привести до того, що люди «втратять віру не тільки в свої уряди та інститути, а й в цінності, які надихали роботу ООН протягом 75 років».

Генеральний секретар ООН не згадував конкретних осіб або компаній у своєму зверненні, але його слова, ймовірно, були спрямовані до мільярдерів Джеффа Безоса і Річарда Бренсона, засновників Blue Origin та Virgin Galactic, які літали в космос в рамках суборбітальних космічних польотів в липні з різницею в дев’ять днів. Жодна з компаній не прокоментувала виступ А. Гутерріша.

Критика також може включати місію Inspiration4, фінансовану мільярдером Джаредом Ісаакманом, що минулого тижня літала на орбіту на космічному кораблі SpaceX Crew Dragon, до складу якого входили Д. Ісаакман і ще три людини.

Промова А. Гутерріша є частиною негативної реакції, що почалася з польотів Безоса та Бренсона. Невдовзі після того, як New Shepard з Безосом та трьома іншими людьми приземлився 21 липня, член палати представників Ерл Блуменауер оголосив про плани введення закону, що оподаткує польоти з метою космічного туризму. «Так само, як звичайні американці платять податки при купівлі авіаквитків, мільярдери, які літають в космос для того, щоб не робити нічого, що має наукову цінність, повинні робити те ж саме, і навіть дещо більше», – сказав Ерл Блуменауер.

Критика поширюється і на представників космічної галузі. «Моя мета як виробника супутників – створювати космос, який важливий для суспільства», – сказав Жан-Марк Наср, виконавчий віце-президент і глава відділу космічних систем Airbus, на виступі під час заходу Airbus Summit 2021. «Кожен член суспільства, кожен громадянин світу повинен отримувати вигоду від космосу, а не тільки кілька мільярдерів, які хочуть здійснювати кола по планеті. Я думаю, що те, чим ми займаємося в Airbus має значення».

Інший учасник дискусії також був критично налаштований. «Якби це залежало від мене, я б використовував всі фінансові ресурси, які вони витрачають, на інші цілі», – сказав Дрю Шінделл, професор наук про Землю в Університеті Дьюка, що займається дослідженнями в галузі кліматології. «Я був би щасливий, якби ці люди також, скажімо, пожертвували еквівалентну ціну квитка в космос, наприклад, на щось, пов’язане з навколишнім середовищем».

Крім того, деякі представники галузі продовжують підтримувати подібні космічні польоти. Джордж Нілд, колишній помічник адміністратора з комерційних космічних перевезень в Федеральному управлінні цивільної авіації та нинішній член Консультативної групи NASA з питань аерокосмічної безпеки, обговорював польоти SpaceShipTwo, New Shepard і Inspiration4 під час останнього засідання групи 23 вересня, хоча жодна з місій безпосередньо не стосувалося NASA.

«Особисто я вважаю, що ці запуски були дуже значними з точки зору становлення нової ери комерційних пілотованих космічних польотів», – сказав Джордж Нілд. «Це може призвести до зниження витрат, збільшення інновацій, появи нових продуктів і послуг та появи нових ринків, – додав він, – а також мотивації студентів і викладачів до STEM, що допоможе у розвитку необхідних нам кадрів в аерокосмічній галузі в майбутньому».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України