Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Франція планує заходи активної оборони у космосі

9 квітня на інтернет-ресурсі SatelliteObservation.net була опублікована стаття «Лазерний патрульний супутник: елегантна зброя для більш цивілізованої епохи» (The laser patroller satellite: an elegant weapon for a more civilized age), у якій описані військові космічні проєкти Франції. Нижче наведений скорочений переклад статті.

У 2019 році Франція переформувала свої військово-космічні структури, створивши Космічне командування (CDE, Commandement De l’Espace). Це було пов’язано з усвідомленням того, що, незважаючи на те, що вона все більше покладалася на космічний потенціал, інші країни також докладають багато зусиль, щоб перемогти ці засоби. У зв’язку з цим Франція переглянула свою космічну стратегію, приділивши увагу космічній ситуаційній обізнаності (Space Situational Awareness, SSA), тобто здатності знати, що відбувається на орбіті. Це критично важливо для того, щоб мати можливість виявити та правильно оцінити будь-який ворожий акт. Надійна система SSA необхідна, щоб стримувати інші держави від спроб приховано атакувати французькі супутники. Для цього Франція планує модернізувати свій радар Graves, який відстежує об’єкти на низькій навколоземній орбіті (LEO), і розгорнути систему SSA на геостаціонарній орбіті (GEO) кількома способами:

По-перше, за допомогою мережи оптичних телескопів (так звані TAROT та Geotracker).

По-друге, встановивши камери виявлення агресивних дій на своїх супутниках зв’язку Syracuse IV. Ці камери будуть створені на основі зоряних трекерів, що встановлені на усіх супутниках, але замість зірок вони виявлятимуть рухомі об’єкти, що наближаються до супутника.

Нарешті, розгорнувши на GEO міні-супутники з камерами, які забезпечать можливість досліджувати підозрілу активність зблизька. Цей проєкт під назвою YODA (Yeux en Orbite pour une Démonstration Agile, eYes on Orbit to Demonstrate Agile) використовуватиме платформи французького виробника малих супутників Hemeria та має вийти на орбіту орієнтовно у 2024-25 роках. Супутники важать від 10 до 20 кг. Окрім SSA, цей проєкт передбачає навчання космічних операторів працювати та маневрувати на GEO.

Також плануються інші заходи активної оборони у космосі. Зокрема, програма ARES (Action et Résilience dans l’Espace) передбачає розгортання у 2030 році на GEO супутника вагою 100 кг, оснащеного високопотужним лазером. Про це повідомив особисто командувач Космічного командування. Закон про військове планування на 2024-3030 роки навіть розкрив назву програми розробки лазерної зброї: FLAMHE.

Використання лазера замість кінетичного удару пояснюється тим фактом, що Франція приєдналась до ініціативи США із відмови проводити випробування протисупутникової зброї (ASAT), унаслідок якого утворюється небезпечне сміття, що може пошкодити інші супутники.

З іншого боку, лазер не створює сміття або створює лише одне, якщо цільовий супутник повністю вимкнено.

Наземні лазери вже використовувалися для засліплення супутників спостереження на LEO (Франція має програму під назвою BLOOMLASE для розвитку оперативних можливостей), але відстань від Землі до GEO приблизно в 60 разів більша, що призводить до зменшення отриманої потужності на супутники в 3600 разів.

Розміщення лазера на супутнику дуже близько до цілі робить проєкт набагато більш працездатним та усуває проблеми з погодою, атмосферною турбулентністю тощо.

Французька компанія CILAS працює над потужними лазерами, і вже продемонструвала можливість збивання невеликих безпілотників за допомогою лазера, і отримала пропозицію дослідити космічну версію цієї технології. Перша згадка про використання у космосі високопотужних лазерів у Франції була у промові міністра оборони Парлі під час презентації Космічної політики 25 липня 2019 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України