Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Цілісний підхід до космічних запусків і досліджень у Європі

24 травня Генеральний директор Європейського космічного агентства (ЄКА) Йозеф Ашбахер (Josef Aschbacher) опублікував статтю «Цілісний підхід до космічних запусків і досліджень у Європі»:

«Протягом останніх п’яти десятиліть ЄКА проклало шлях до промислового, комерційного та наукового лідерства Європи у космічних сферах, зокрема в космічній науці, спостереженні Землі, супутниковій навігації та геостаціонарному супутниковому зв’язку, створюючи з часом науковий, технічний і промисловий потенціал, яким ми, європейці, можемо пишатися. Крім того, до 10 років тому Європа також домінувала в секторі комерційних систем запуску. Європейський доступ до космосу історично узгоджується з пріоритетами ЄКА щодо підтримки нашої космічної політики, яка служить науковим, технологічним, економічним цілям і цілям безпеки.

Компанія SpaceX, безсумнівно, змінила парадигму ринку запусків, яку ми знаємо. Завдяки високій надійності ракети Falcon 9 і захоплюючим перспективам системи Starship SpaceX продовжує змінювати доступ світу до космосу, розсуваючи межі можливостей. У разі успіху Starship зможе виводити на низьку навколоземну орбіту корисні навантаження вагою до 100 тонн, одночасно зменшивши вартість запуску в 10 разів. Falcon 9 планує здійснити 100 запусків у 2023 році.

У свою чергу, Європа опинилася сьогодні у гострій кризі ракет із розривом (хоча й тимчасовим) у власному доступі до космосу та без реального бачення ракет після 2030 року. На щастя для нас, криза змушує нас задуматися про причини і рішення, які привели до цього стану, засвоїти болючі уроки та вийти сильнішими, ніж раніше.

Паралельно з кризою ракет-носіїв ми опиняємося на порозі нового рубежу в дослідженні космосу. Припинення роботи Міжнародної космічної станції після 2030 року і доступні дослідження Місяця та інших небесних тіл стимулюють творчість і появу абсолютно нових перспектив у науці, економіці та геополітиці.

Моя надія та моє найбільше прагнення щодо Європи полягає у тому, що ця тимчасова відсутність доступу до космосу в поєднанні з цим моментом нових можливостей у дослідженні та космічної економіки, що швидко розвивається, стане поштовхом для глибокого осмислення європейського modus operandi («образу дій»), що призведе до трансформації нашої загальної космічної екосистеми. Але також у тому, що загальновизнана позиція про те, що Європа не може знову програти в ключових стратегічних сферах, як це було кілька десятиліть тому в ІТ або квантових обчисленнях, вселяє надію, і що цього разу Європа буде готова діяти – і досягати результатів. Зрештою, я передбачаю цілісний підхід до нової європейської флагманської програми, яка поєднує доступ до космосу та дослідження, забезпечуючи розширення діяльності Європи на низькій навколоземній орбіті, у навколомісячному просторі, на поверхні Місяця та за його межами. Цю трансформацію має стимулювати нова модель взаємодії між державним і приватним секторами, включно з новими стратегіями придбання та іншою роллю ЄКА та промисловості для збільшення темпів і ефективності витрат.

Отже, що нам тепер робити?

Щоб знову вивести Європу на лідируючі позиції з точки зору доступу до космосу та досліджень космічного простору, ЄКА має здійснити наступні першочергові дії до 2030 року:

I. Перш за все, забезпечити успішний перший запуск Ariane 6 і швидке повернення до запусків Vega-C, включаючи швидке нарощування каденції ракет та їх стабільну експлуатацію. Я переконаний, що після введення в експлуатацію Ariane 6 буде чудовою системою запуску протягом багатьох років, продовжуючи продуктивність Ariane 5 за значно менших витрат, щоб задовольнити європейські та комерційні потреби.

II. Доповнити європейські системи запуску, що фінансуються державами, міні-пусковими установками, які з’являються як проєкти, що фінансуються здебільшого приватно, у яких державний сектор виступає в якості основного клієнта.

III. Підготувати космічні саміти 2023 та 2024 років, забезпечивши своєчасну доступність всіх елементів, необхідних для політичного рішення, включаючи архітектурні варіанти та бюджетну інформацію, для забезпечення широкого інтересу держав-членів і дорожньої карти, що визначить нарощування оперативного потенціалу після цього десятиліття.

IV. 2023-2024: Підготувати рішення для глав держав щодо:

a. Проведення комплексних системних досліджень майбутньої європейської космічної інфраструктури, максимізуючи узгодженість і економічну ефективність, простоту, синергію та повторне використання, а також мінімізуючи операційні витрати. Забезпечення координації з міжнародними партнерами, зокрема NASA, і, можливо, запросити інших партнерів.

b. Розробки основних елементів з точки зору критичних технологій, політики закупівель і дорожньої карти програми для флагманів запуску та досліджень, приділяючи увагу багаторазовості, економічній ефективності, інноваціям і стійкості.

с. Збільшення підтримки перспективних комерційних європейських компаній у доступі до космосу та проведення досліджень шляхом надання початкового та прискореного фінансування, технічної підтримки, доступу до випробувальних установок і лабораторій ЄКА, а також доступу до приватних інвестицій. Заохочення співфінансування, коли це можливо.

d. Організації систематичних конкурсів на отримання можливостей регулярних польотів від приватних європейських операторів, які пропонують можливості заповнення прогалин з доступу до космосу, а також конкурсів на доступ до низької навколоземної орбіти для наукового та комерційного корисного навантаження.

V. 2025: Держави-члени мають ухвалити рішення щодо пропозиції, яку я представлятиму на Раді міністрів у 2025 році, стосовно:

a. Поступового збільшення послуг комерційного космічного транспорту для стимулювання внутрішньоєвропейської конкуренції та укладання контрактів із багатьма джерелами, щоб збільшити спектр доступних європейських послуг, знизити ціни та стимулювати інновації, одночасно захищаючи європейський суверенний доступ до космосу;

b. Нової флагманської програми, заснованої на амбіціях щодо досліджень людьми і роботами та доступу до космосу в повній синергії та взаємодоповнюваності з програмою ЄКА E3P (European Energy Efficiency Platform – «Європейська платформа енергоефективності») та програмами розробки ракет-носіїв;

с. Надання ЄКА повноважень виступати замовником послуг промисловості на основі чесних і внутрішньоєвропейських конкурентних закупівель.

Якщо Європа хоче знову стати ключовим учасником нової космічної гонки, лідируючи в кількох сферах і забезпечуючи розширену стратегічну автономію, тоді час приймати рішення та діяти зараз. На космічних самітах у 2023 та 2024 роках, а також на наступній Раді міністрів ЄКА у 2025 році мають бути прийняті перспективні рішення щодо нових європейських амбіцій у транспортуванні та дослідженні космосу разом із конкретними діями та розробками. Я знаю, що ми можемо це зробити. Давайте діяти разом».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України