Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Чеська Республіка приєдналася до Угод Артеміди

Чеська Республіка стала 24-ю країною, яка підписала Угоди Артеміди (Artemis Accords), що розширило присутність Європи у міжнародних угодах, які розпочалися з основної групи з 8-ми країн у жовтні 2020 року в рамках американської програми «Артеміда». Перед Чеською Республікою африканські країни Руанда та Нігерія були останніми, хто підписав угоди в грудні 2022 року.

3 травня на короткій церемонії в штаб-квартирі NASA Ян Ліпавскі (Jan Lipavský), міністр закордонних справ Чеської Республіки, офіційно підписав угоди в присутності офіційних осіб NASA та Державного департаменту США. На цьому заході також були присутні представники кількох інших країн, які раніше підписали Угоди Артеміди.

«Я вважаю це історичним підписом не лише тому, що він відкриває нові можливості для співпраці між Чехією та Сполученими Штатами, а також іншими партнерами, – сказав Ян Ліпавскі. – Це також знаменує нашу відданість мирній, прозорій і відповідальній поведінці в дослідженні космосу».

Ні американські, ні чеські офіційні особи не оголосили про конкретні плани співпраці в кампанії з дослідження Місяця «Артеміда» в результаті підписання угод, але припустили, що підписання відкриває двері для майбутніх дискусій. Мілослав Сташек (Miloslav Stašek), посол Чехії в США, висловив надію, що ця угода започаткує співпрацю з NASA та іншими партнерами. «Ми готуємо кілька місій із Чеської Республіки до США, щоб вивчити, як ми можемо співпрацювати ближче», – сказав він.

Країна, хоча й незначний космічний гравець, має довгу історію космічних польотів. Владімір Ремек (Vladimír Remek) був першим чехом, який відправився в космос на кораблі «Союз» у 1978 році, представляючи колишню країну Чехословаччину, а також став першою людиною не зі Сполучених Штатів чи колишнього Радянського Союзу, яка відправилася в космос. Країна спеціалізується у кількох галузях космічної науки.

Чеська Республіка приєдналася до Європейського космічного агентства (ЄКА) як повноправний член у 2008 році. У Празі розташовано Агентство Європейського Союзу з космічної програми (European Union Agency for the Space Programme, EUSPA), організація ЄС, відповідальна за систему супутників спостереження Землі Copernicus і супутникову навігаційну мережу Galileo. Країна є сьомим членом ЄКА і шостою країною ЄС, які підписали Угоди Артеміди.

Ян Ліпавскі зазначив, що в країні понад 100 компаній і організацій, які займаються дослідженнями космосу, і понад 50 стартапів було створено за останні 6 років. «Космічна екосистема Чехії може багато чого запропонувати, – сказав він. – Ми віримо, що це підписання дасть поштовх розвитку інституційної та промислової співпраці всередині спільноти програми «Артеміда», а також безпосередньо між Чехією та США».

Офіційні особи США наголосили на підписанні як на доказі зростання підтримки базових принципів угод, що спрямовані на розвиток Договору про космос і пов’язаних угод щодо безпечного та стійкого дослідження космосу.

«Угоди Артеміди заохочують співпрацю та відповідальну поведінку в космосі», – сказала виконувачка обов’язків помічника держсекретаря Дженніфер Р. Літтлджон (Jennifer R. Littlejohn), додавши, що вони «перебувають у центрі наших дипломатичних зусиль у сфері цивільного космосу».

«Ми хотіли встановити низку принципів, і ці принципи цілком логічні, – сказав адміністратор NASA Білл Нельсон. – Нас об’єднують можливості спільного освоєння далекого космосу».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України