Незважаючи на переважну більшість голосів на підтримку Генеральної Асамблеї ООН шість місяців тому, прихильники мораторію на протисупутникові випробування кажуть, що вони все ще працюють над тим, щоб більше країн приєдналися до нього.
У грудні 2022 року Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію, яка закликає країни не проводити руйнівні випробування протисупутникової зброї (ASAT) прямого підйому (DA). За резолюцію проголосували 155 країн, проти – 9, у тому числі Китай і Росія. 9 інших країн, включаючи Індію, утрималися.
«Такий підрахунок голосів свідчить про дуже сильну підтримку», — сказала Одрі Шаффер, директор із космічної політики Ради національної безпеки, під час презентації 13 червня на саміті Secure World Foundation з космічної стійкості.
При цьому вона зазначила, що резолюція не є обов’язковою. «Це не зобов’язує держави дотримуватися норм. Це заохочує держави взяти на себе національні зобов’язання щодо цієї норми», – сказала вона. «Щоб справді встановити міжнародно визнану норму, що забороняє руйнівні випробування DA-ASAT, нам потрібна критична маса країн, готових фактично взяти на себе зобов’язання».
Наразі 13 країн взяли на себе таке зобов’язання, востаннє – Італія у квітні. «Наша робота з припинення цих безвідповідальних дій не завершена», – сказала О. Шаффер.
США були першими, хто зобов’язався більше не проводити руйнівні випробування DA-ASAT у квітні 2022 року, через п’ять місяців після того, як Росія провела таке випробування, знищивши недіючий супутник Cosmos-1408 і створивши тисячі уламків. Віце-президент США Камала Харріс, яка оголосила про цю ініціативу, закликала інші країни взяти на себе подібні зобов’язання.
Першою до США приєдналася Канада у травні 2022 року. Спеціальний радник з питань космосу Департаменту національної оборони Канади сказала 14 червня на конференції, що більше країн повинні взяти на себе подібні зобов’язання. За її словами, це може призвести до юридично обов’язкової міжнародної заборони на такі тести, яку, за її словами, Канада підтримає.
Гієрін Кім, другий секретар відділу з питань роззброєння та нерозповсюдження Міністерства закордонних справ Південної Кореї, сказала у своїй промові на конференції 14 червня, що дискусії, подібні до тих, які проводила створена ООН робоча група зі зменшення космічних загроз, допомогли створити «цілісне загальне розуміння» небезпеки, яку становлять руйнівні випробування DA-ASAT. У жовтні 2022 року Південна Корея офіційно зобов’язалася не проводити такі випробування.
Кім додала, що Південна Корея задоволена тим, що 155 країн проголосували за резолюцію ООН у грудні. «Ми розуміємо, що іншим державам, які проголосували за резолюцію, але ще не приєдналися до зобов’язань, потрібен деякий час, щоб ретельно переглянути внутрішні наслідки» таких зобов’язань, сказала вона. «Корея також докладає зусиль для підвищення обізнаності про небезпеку тестування ASAT».
У той час як одні працюють над тим, щоб більше країн взяли на себе зобов’язання не проводити руйнівні тести DA-ASAT, інші прагнуть піти далі. «Це чудові перші кроки, але ми повинні зробити більше як спільнота, щоб працювати над забороною всіх видів ASAT», — сказав Марк Мозена, віце-президент компанії Planet, яка керує сотнями супутників, яким загрожує орбітальне сміття.
Він сказав, що загальна заборона усуне критику про те, що мораторій не завдає шкоди США, які раніше випробували ASAT. «Ми можемо подолати цю критику, наполягаючи на зобов’язуючих міжнародних угодах про заборону будь-якої діяльності, що утворює сміття, і зброї, а не лише обмежує випробування цих систем», – сказав він. «Нам потрібно переходити до заборони, а не до добровільного мораторію. Робота над міжнародною забороною будь-якого використання кінетичних ASAT є важливою метою, яка допоможе захистити космос для поколінь».