Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Агентство космічного розвитку США проводить експеримент з аналітичної обробки даних ДЗЗ на орбіті

8 лютого компанія Scientific Systems Company Inc. (SSCI) повідомила, що супутниковий процесор обробки даних її розробки, запущений на орбіту Агентством космічного розвитку (Space Development Agency, SDA), провів демонстрацію автономної обробки даних у космосі.

SSCI розробила периферійний комп’ютер із підтримкою штучного інтелекту для експерименту з обробки даних, зібраних супутниками ДЗЗ безпосередньо на орбіті. Цей експеримент отримав назву POET (prototype on-orbit experimental testbed – прототип орбітального експериментального стенду).

Обладнання POET було виведено на орбіту супутником Loft Orbital, що був запущений 30 червня 2021 року в рамках місії Transporter-2 компанії SpaceX.

Автономна обробка даних у космосі – це ключова технологія, яку намагається реалізувати SDA, щоб військові супутники могли аналізувати дані, отримані від інших супутників, і надсилати їх користувачам в обробленому вигляді.

Супутники SDA будуть використовуватися військовими США для виявлення та відстеження важливих цілей на землі, на морі та у повітрі. На даний час необроблені дані, зібрані супутниками, надсилаються на наземні станції та обробляються аналітиками, перш ніж вони передаються командирам для прийняття рішень. SDA хоче перенести більшу частину обробки даних на орбіту та покласти основну аналітичну роботу на алгоритми штучного інтелекту, тим самим скоротивши цикл та покращивши оперативність даних.

Для експерименту POET компанія SSCI інтегрувала програмне забезпечення, яке створює та сегментує хмари із зображень, зібраних електрооптичними датчиками ДЗЗ. «Це перший крок до початкової демонстрації обробки даних з використанням декількох інтелектуальних технологій», — повідомила компанія 8 лютого. Метою є зменшення часу проходження інформації про важливі цілі від датчика до оператора озброєння для забезпечення дій за межами видимості зі зброєю великої дальності, включаючи гіперзвукові ракети.

Спочатку SSCI розробила автономний периферійний комп’ютер для Агентства перспективних оборонних дослідницьких проектів (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) у рамках програми Blackjack. В подальшому експеримент був переданий SDA та перейменований в POET.

За описом SSCI, на експериментальному комп’ютері працює програмне забезпечення, яке дозволяє користувачеві надсилати запит безпосередньо на космічний апарат і отримувати потрібну тактичну інформацію. Наприклад, капітан корабля ВМС може запитати з космічного апарату інформацію щодо місцезнаходження та класифікації кожного корабля у рамках території, визначеної на екрані свого комп’ютера.

З отриманням запиту супутник YAM-3 Loft Orbital орієнтується на вказаний район океану та націлює корисне навантаження ДЗЗ для отримання зображення. Після цього система активує розміщену програму для обробки зображення за допомогою алгоритмів автоматичного розпізнавання цілей, а система зв’язку передає оброблені дані назад користувачеві ВМС.

Очікуваний термін служби супутника – п’ять років, а корисне навантаження можна регулярно завантажувати за допомогою нового програмного забезпечення.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України