Супутникові знімки космодрому імені імама Хомейні, розташованого в провінції Семнан на півночі Ірану (близько 240 км на південний схід від Тегерану), свідчать про його можливу підготовку до космічного запуску. Про це 12 грудня повідомило агентство Associated Press (AP).
Агентство зазначає, що отримало зазначені супутникові знімки від американської компанії Planet Labs. Їх проаналізували фахівці Центру вивчення проблем нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна при Міддлберійському інституті міжнародних досліджень у Монтереї (штат Каліфорнія). Згідно з наведеною у матеріалі оцінкою, «Іран, схоже, готується до космічного запуску, тоді як у Відні продовжуються переговори зі світовими державами щодо іранської ядерної угоди».
За словами експертів, на знімках видно, що на стартовому майданчику було розміщено обладнання, яке зазвичай застосовується при запуску, крім того, на автомобільній стоянці в останні дні відмічається більше машин, ніж раніше. За даними AP, було помічено й інші ознаки пожвавлення активності. «Це цілком звичайна діяльність перед запуском», – зазначив співробітник Центру вивчення проблем нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна Джеффрі Льюїс.
У публікації не уточнюється, який апарат нібито планується запустити. Агентство зазначає, що 5 грудня іранське державне інформаційне агентство IRNA опублікувало статтю про те, що в рамках космічної програми Ірану створено чотири супутники, готових до виведення на орбіту. Один з них, низькоорбітальний супутник Zafar 2, описується як такий, що «перебуває на завершальному етапі підготовки». «Zafar», що на фарсі означає «перемога», важить близько 113 кг.
Його попередник, супутник Zafar 1, після запуску з космодрому в лютому 2020 року не зміг вийти на орбіту. За словами іранських чиновників, для цього запуску використовувалася ракета Simorgh, або «Фенікс», але вона не змогла вивести супутник на орбіту з правильною швидкістю. Тоді на створення супутника Іран витратив трохи менше € 2 млн.
За повідомленням AP, іранські державні ЗМІ не висвітлюють діяльність на космодромі, а місія Ірану при ООН не відповіла на запит агентства про коментар. Збройні сили США, які відстежують космічні запуски, також не відповіли на запити про коментарі.