Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

2023 для Китаю: завершується напружений рік на тлі підготовки до місячних місій

Після вражаючого для Китаю 2022 року країні знову вдалося виконати запуски понад 60 разів протягом календарного року. Хоча в цьому році не вистачало гучних місій, на горизонті очікуються нові, оскільки Китай зосереджується на Місяці.

Запуски:

У 2023 році Китай, поступаючись тільки SpaceX і Сполученим Штатам, здійснив 67 орбітальних запусків, з яких 66 виявилися успішними (станом на 31 грудня).

Загалом темпи запусків у Китаї дуже близькі до показників країни 2022 року, коли було здійснено 64 орбітальних запуски, з яких 62 були успішними.

Більшість запусків у 2023 році були частиною керованої урядом ракетної програми Chang Zheng, в рамках якої було здійснено 47 польотів усього сімейства ракет. Інші ракети, такі як Ceres, Kuaizhou, Hyperbola та ZhuQue, також подбали про те, щоб у загальній картині з’явилися менші ракети, що не належать до Chang Zheng. У 2023 році відбулося 20 запусків без участі Chang Zheng.

Якщо розглядати конфігурацію, яскравою зіркою китайського флоту є Chang Zheng 2D, яка цього року запускалася 13 разів. У той час як Falcon 9 Block 5 здійснила 91 запуск, займаючи перше місце, Chang Zheng 2D посідає друге місце за кількістю орбітальних запусків у 2023 році в усьому світі.

Іншим примітним фактом є перехід від державного до приватного чи напівприватного сектора. У 2022 році близько 83% запусків у Китаї були здійснені ракетами Chang Zheng. У 2023 році ця кількість знизилася до 70%. У 2021 році цей показник був навіть вищим – 87%.

Тут слід зазначити, що деякі китайські приватні космічні компанії, хоча технічно не є частиною державних космічних компаній, все ще керуються та контролюються державними космічними агентствами. Загалом перехід до більш комерційних альтернатив очікується у 2024 році і надалі, оскільки величезний ринок ракет-носіїв малої та середньої вантажопідйомності в Китаї починає набирати обертів.

Tiangong

У космічної станції Tiangong був насичений рік роботи: до неї було відправлено три космічні кораблі, включаючи місію поповнення запасів Tianzhou 6 у травні і дві пілотовані місії Shenzhou у травні та жовтні.

На початку року екіпаж Shenzhou 15, який стартував у листопаді 2022 року, все ще перебував на станції. Екіпажем з трьох тайконавтів командував Фей Цзюньлун. Екіпаж став першою ротацією після завершення будівництва модулів Wentian і Mengtian у липні та жовтні 2022 року. Оскільки станція зараз перейшла в нормальний режим роботи, ця команда була однією з перших, хто міг зосередитися на науці замість будівництва станції Tiangong.

Екіпаж Shenzhou 15 завершив свою місію через 186 днів, сім годин і 25 хвилин. Їх замінив Shenzhou 16, який стартував 30 травня. До складу екіпажу увійшли командир Цзін Хайпен, бортінженер Чжу Янчжу та спеціаліст з корисного навантаження Гуй Хайчао.

Частина їхньої роботи на Tiangong включала вихід у відкритий космос, під час якого вони встановили опорну раму для панорамної камери поза основним модулем Tianhe та підняли дві панорамні камери за межі експериментального модуля Mengtian.

Після 153 днів у космосі екіпаж Shenzhou 16 був замінений на Shenzhou 17. Тан Хунбо, Тан Шеньцзе та Цзян Сінінь з тих пір перебувають на станції з місією тривалістю 180 днів. Заплановане завершення місії – травень 2024 року.

Загалом, рік пройшов без екстремальних новин чи кардинальних змін у Tiangong. На станції розпочалася звичайна робота, а напружені дні її будівництва залишилися позаду. Наступного року розширення модулів станції не планується, а в 2025 році до станції приєднається телескоп Xuntian.

Приватний сектор

Однією з історій 2023 року в приватному секторі стала китайська компанія Landspace, яка цього року двічі запустила першу в світі ракету на основі метану. Другий загальний запуск ракети, у липні, увійшов до книги рекордів як запуск першої ракети на рідкому метані, яка досягла орбіти, тоді як третій політ, у грудні 2023 року, став першим запуском метанової ракети, в рамках якого на орбіту було доставлено корисне навантаження. Компанія також планує стрибкові випробування у рамках підготовки до створення ZhuQue 3, своєї багаторазової більшої ракети.

Крім LandSpace, іншим китайським компаніям також вдалося залишитися в новинах у 2023 році. Ceres-1 компанії Galactic Energy вдалося запустити сім разів у 2023 році, з яких шість були успішними. Компанія також запустила одну Ceres-1 з Жовтого моря під час місії Tianqu-21 у вересні, яка стартувала з транспортної пускової установки на мобільній морській платформі DeFu 15002 біля узбережжя Хайяна, провінція Шаньдун.

Після важких 2021 та 2022 років, коли три запуски поспіль були невдалими, компанія i-Space повернулася зі своєю ракетою Hyperbola-1. У 2023 році компанія здійснила два запуски, і обидва вони пройшли без проблем. Поряд з ним компанія також успішно провела стрибкові випробування свого випробувального прототипу Hyperbola-2Y, готуючись до запуску ракети Hyperbola-3, запланованого на 2025 рік. Компанія виконала два стрибкових випробування, під час яких тестовий апарат піднявся на висоту 178,4 м та 343 м, перш ніж успішно приземлитися в призначеному місці посадки.

У квітні компанія Space Pioneer успішно представила Tianlong-2 і стала першою китайською приватною компанією, яка успішно представила ракету на рідкому паливі.

Інші помітні запуски

Наприкінці року було запущено РН Chang Zheng 5. Гігантська китайська ракета запустила секретну місію Yaogan 41. Місія підняла на геостаціонарну орбіту супутник спостереження, розмір якого, за оцінками експертів, є близьким до типу [космічного телескопу] Hubble.

Протягом року також спостерігалися деякі дії секретного експериментального китайського космічного літака. Він приземлився в травні 2023 року після 276 днів перебування у космосі, а потім знову стартував на ракеті Chang Zheng 2F 14 грудня. Точне призначення космічного літака таке ж секретне, як і американського космічного літака X-37B .

Загальна космічна програма

Протягом року Китай надавав більше додаткової інформації про ракети-носії Chang Zheng 9 і Chang Zheng 10. Зосередження уваги на Місяці з головною ракетою Chang Zheng 10 стає все більш очевидним. Наразі країна планує висадку на Місяць у 2030-х роках і дебют ракети-носія Chang Zheng 10, яка доставить цю місію туди орієнтовно у 2026/2027 роках.

Хоча початкова увага ЗМІ була зосереджена на Chang Zheng 9, оскільки вона ближче до корабля, схожого на Starship, ставало дедалі очевиднішим, що Chang Zheng 10 – це ракета, на яку варто звернути увагу в найближчому майбутньому. Її здатність запускати до 70 000 кг на низьку навколоземну орбіту та до 27 000 кг на трансмісячну орбіту робить її китайською місячною ракетою у найближчому майбутньому.

Рік був насиченим як для Chang Zheng 10, так і для Chang Zheng 9. Chang Zheng 10 отримала свою офіційну назву в лютому 2023 року, коли в Національному музеї Китаю було представлено ракету-носій наступного покоління для екіпажу під назвою «Chang Zheng 10». Раніше вона називалася «Chang Zheng 5G» або «921 Rocket».

Протягом року випробування успішно підтвердили конструкцію решітчастих стабілізаторів [польоту ракети] та системи подачі кисню основного ступеня. Китай також випробував двигун першого ступеня YF-100k із загальною тривалістю 3300 секунд. У травні в рамках четвертого етапу Китайської програми дослідження Місяця (Chinese Lunar Exploration Program Phase 4) було офіційно оголошено, що Chang Zheng 10 буде основною ракетою для цієї програми.

Оскільки Chang Zheng 9 вийшла з критичного шляху для місячної програми, тепер вона знову розробляється подібно до Starship. Лонг Лехао, китайський аерокосмічний інженер, вчений та головний конструктор ракет Chang Zheng, підтвердив можливість багаторазового використання першого ступеня, що працює на 30-ти 200-тонних метанових двигунах, подібного до Super Heavy Booster компанії SpaceX, на додаток до довгострокових планів повторного використання другого ступеня, подібного до Starship.

2024 рік

Відповідно до поточних NOTAM очікується, що Китай розпочне новий рік 5 січня із запуском невідомої місії Kuaizhou 1A. Через кілька днів Chang Zheng 7 також полетить, щоб доставити новий вантаж на космічну станцію Tiangong.

Ще одна наукова місія, яка відбудеться на початку року, – очікуваний запуск зонда «Ейнштейн» (Einstein Probe), який використовуватиметься для дослідження рентгенівських променів і спалахів високої енергії в космічних подіях. Частково ця місія підтримується Європейським космічним агентством (ESA), оскільки воно постачає дзеркальний модуль для інструменту FXT, а також наземну станцію, підтримку наукового менеджменту та сам інструмент FXT, який підтримується Інститутом Макса Планка в Німеччині.

Наступна ротація екіпажу станції Tiangong, Shenzhou 18, очікується не раніше травня, інша ротація, ймовірно, запланована на листопад. Решта року залишається здебільшого без анонсів, оскільки за типовою китайською звичкою космічних польотів про запуски оголошують безпосередньо перед запуском або після нього.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України