Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

2021 рік став рекордним за кількістю пусків ракет за всю історію космонавтики

Офіційно зареєстровані загальнодоступні дані кількості пусків космічних ракет у світі поки що відсутні, але за даними порталу Space Launch Report минулого року скоєно рекордну кількість пусків, навіть без урахування двох «не анонсованих» можливих спроб Ірану відправити в космос ракети Simorgh.

За даними порталу всього за 2021 рік проведено 144 пуски, з яких 133 успішні. У результаті минулого року скоєно рекордну кількість пусків, побито історичний рекорд 1967 року (тоді зі 139 спроб 122 увінчалися успіхом), а також побито рекорд успішних запусків 1976 року (125 успішних зі 131).

Загалом за минуле десятиліття кількість спроб ракетних пусків у світі подвоїлася — з 2000 по 2010 роки урядові та приватні структури в середньому реалізовували по 70 ракетних проектів на рік.

З того часу відбулося вибухове зростання активності китайської космічної індустрії, а також активності американської SpaceX, яка відправила першу ракету Falcon 9 у космос у 2010 році. До менш значущих чинників входить посилення активності інших приватних компаній, на зразок американської Rocket Lab, що здійснювала в 2021 році пуски шість разів. Якщо до 2010 року Китай відправляв у космос менше 10 ракет щорічно, то за останнє десятиліття кількість пусків стрімко збільшилася до 56 у 2021 році, 53 місії увінчалися успіхом.

2021 рік став рекордним роком і для SpaceX, що продовжує розширювати угруповання супутників зв’язку Starlink. Компанія вивела на орбіту 31 ракету Falcon 9, усі пуски були успішними. Ще важливіше, що компанія виконала всі завдання використовуючи всього дві нових багаторазових перших ступені – 29 пусків здійснювалися з використанням блоків, що вже були в експлуатації.

Ця технологія дозволила США вийти на 1 місце за кількістю пусків – країна вивела на орбіту 51 ракету, 48 пусків були вдалими. Загальний внесок у ракетну індустрію США зробили і компанії Rocket Lab, United Launch Alliance, Astra, Northrop Grumman, Virgin Orbit. До лідерів минулого року також увійшли Росія, ЄС та Індія.

Статистика не враховує спроби суборбітальних польотів, на зразок тієї, що була зроблена Blue Origin. Система New Shepard здійснила такі польоти шість разів, із них три рази – з екіпажем. Компанія розраховує щонайменше подвоїти кількість польотів у 2022 році за рахунок «космічних туристів».

Що стосується «повноцінних» орбітальних пусків, в 2022 їх може бути ще більше, ніж у минулому. Китай планомірно нарощує інтенсивність робіт у космічній індустрії, SpaceX має намір і надалі виводити супутники Starlink на орбіту, власні дебюти планують багато приватних ракетних компаній. За оцінками деяких експертів, цього року буде зроблено близько 150 запусків.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України