Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Законопроект про космічну діяльність,який повинен регулювати, серед іншого, правила здійснення космічної діяльності

Міністерство розвитку та технологій підготувало законопроект про космічну діяльність, який повинен регулювати, серед іншого, правила здійснення космічної діяльності, умови та режим видачі необхідних згод або правила ведення Національного реєстру космічних об’єктів. З інформації, наданої урядовою стороною, випливає, що запланований термін прийняття проекту Радою Міністрів – III квартал 2024 року.

Міністерство розвитку і технологій розробило законопроект про космічну діяльність. Польський космічний сектор спостерігає динамічний розвиток, беручи до уваги діяльність приватних осіб. На жаль, згідно з урядовим повідомленням, «в національному правовому порядку немає положень, які всебічно регулюють правила здійснення космічної діяльності та нагляду за цією діяльністю».

У заяві неодноразово підкреслювалася роль приватних компаній, які планують вивезти або вже вивели в космос технологію власного виробництва. Також було приділено увагу реалізованим урядовим проектам – CAMILA та Mikroglob. Нагадаємо, що перший з них передбачає проектування, будівництво та запуск до кінця 2027 року щонайменше чотирьох супутників спостереження, переважно для цивільного використання, та розробку пристроїв наземного сегмента. Угода між Міністерством розвитку та технологій та Європейським космічним агентством (ESA) була укладена в жовтні 2023 року, і її вартість становить 85 мільйонів ЄС.

Проект Mikroglob передбачає забезпечення автономної здатності надавати супутникові зображення високої роздільної здатності для користувачів, пов’язаних з сектором державної безпеки та оборони (MON, MSWiA), а також з державною адміністрацією.

Міністерство розвитку додало, що такі проекти потребують регулювання в національному правовому порядку, в тому числі для забезпечення найвищих стандартів безпеки та дотримання принципів сталого використання космічного простору. Одним з інструментів, спрямованих на реалізацію цих заходів, буде Національний реєстр космічних об’єктів (KROK), який буде керуватися президентом Польського космічного агентства (POLSA).

У повідомленні йдеться, що закон регулюватиме: (1) правила здійснення космічної діяльності; (2) умови та порядок видачі дозволу на здійснення космічної діяльності; (3) правила та режим здійснення нагляду за здійсненням космічної діяльності; (4) принципи відповідальності за шкоду, заподіяну у зв’язку з виконуваною космічною діяльністю; (5) правила проведення КРОК; (6) відповідальність за незаконну діяльність суб’єктів, що здійснюють космічну діяльність на території РП, у вигляді адміністративних штрафів.

Велику увагу було приділено правилам виконання космічної діяльності та необхідним згодам. Регулювання, крім території РП, стосуватиметься, серед іншого, винесення зареєстрованого в КРОК об’єкта з території іншої держави, Міжнародної космічної станції або альтернативного космічного корабля. Діяльність може бути розпочата після отримання дозволу, наданого президентом Польського космічного агентства. Будь-які порушення закону можуть зіткнутися з фінансовими штрафами, накладеними президентом POLSA.

У триваючій космічній гонці польський сектор, що динамічно розвивається, потребує розробки національного регулювання. Варто також додати, що надзвичайно важливо забезпечити відповідність національного законодавства міжнародним зобов’язанням, в т.ч. Договором про космічний простір 1967 року, Конвенцією про міжнародну відповідальність за шкоду, заподіяну космічними об’єктами, і Конвенцією про реєстрацію об’єктів, випущених в космос.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України