У середу, 4 грудня, Індія, на замовлення ЄКА, запустила технологічну демонстраційну місію Proba-3, яка моделюватиме сонячні затемнення, щоб досліджувати Сонце.
Ракета Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) стартувала о 10:34 (UTC), із Космічного центру ім. Сатіша Дгавана. Вона успішно вивела апарати Occulter та Coronagraph, що складають місію Proba-3, на задану орбіту.
Європейська місія Proba-3, масою 550 кг, складається з двох космічних апаратів. Один з них буде кидати тінь на іншого, створюючи сприятливі для вивчення сонячної корони умови.
Місія працюватиме на високо еліптичній орбіті 600 x 60 000 км, із періодом у 20 годин. Наближаючись до апогею, в момент мінімальних гравітаційних збурень, пара апаратів використовуватиме передові технології для вирівнювання з точністю до міліметра, створюючи ефект повного сонячного затемнення. Основними інструментами, які це забезпечуватимуть, є лазерні метрологічні системи та сенсори визначення положення тіні для точного вирівнювання.
Космічний апарат-екран (Occulter) діаметром 1,4 м створюватиме тінь для космічного апарату Coronagraph протягом шести годин поспіль, на відстані близько 150 м. Це дозволить проводити тривалі спостереження сонячної корони у видимому світлі, досліджуючи її структуру, динаміку та процеси нагрівання поблизу поверхні Сонця за допомогою коронографа ASPIICS (Association of Spacecraft for Polarimetric and Imaging Investigation of the Corona of the Sun).
Зібрані дані допоможуть покращити моделі прогнозування сонячного вітру та корональних викидів маси (CME), що буде корисним, як для супутникових операцій, так і для наземних систем.
Proba-3 також має прилади для вимірювання сонячної радіації (DARA) та спектрометр високої точності для аналізу енергетичних електронів у радіаційних поясах Землі (3DEES).
Фахівці випробовуватимуть метрологічне обладнання та активуватимуть програмне забезпечення для спільного польоту двох супутників, щоб отримати перші зображення сонячної корони, приблизно, за три місяці. Місія також має продемонструвати можливість експлуатації двох супутників, як одного великого інструмента, що відкриває перспективи для майбутніх супутникових систем.
Відпрацьована технологія точного спільного польоту може бути використана для дистанційного зондування, інтерферометрії, виявлення екзопланет та обслуговування на орбіті.
До місії Proba-3 залучено понад 40 компаній із 14 країн-членів ESA, її розробка тривала понад десять років. Вибір індійської ракети PSLV був компромісом між вартістю запуску та вимогами місії.
Очікується, що місія триватиме два роки, а супутники увійдуть в атмосферу через п’ять років, що підкреслює зобов’язання ESA щодо сталого освоєння космосу.