Китай запрошує міжнародних партнерів до участі в амбітній місії Tianwen-3, яка має на меті вперше в історії доставити зразки ґрунту з Марса на Землю. Запуск запланований на кінець 2028 року, а зразки можуть повернутися приблизно у 2030–2031 роках.
Відкритий набір наукових проєктів.
Національне космічне управління Китаю (CNSA) 11 березня оголосило про відкриття програми співпраці. Міжнародні команди можуть подати свої пропозиції до 30 червня 2025 року, після чого обрані проєкти пройдуть подальший відбір, а остаточний список буде сформований у жовтні.
Пропозиції повинні відповідати основним науковим завданням місії, які включають пошук ознак життя на Марсі, вивчення геології планети, її внутрішньої структури та атмосферних процесів.
CNSA надає 15 кг корисного навантаження на борту орбітального модуля для повернення зразків на Землю (ERO) та 5 кг на марсіанському орбітальному апараті (MO) для міжнародних дослідницьких проєктів.
Структура та цілі місії Tianwen-3.
Місія Tianwen-3 складатиметься з двох запусків на ракетах Long March 5.
Перший запуск доставить посадковий модуль із злітним апаратом на Марс.
Другий запуск відправить орбітальні модулі, які забезпечуватимуть зв’язок та повернення зразків на Землю.
Посадка на Марс відбуватиметься за технологією, подібною до місії Tianwen-1, яка успішно висадила марсохід Zhurong.
Наукове обладнання та можливі інновації.
Космічні апарати Tianwen-3 нестимуть кілька наукових інструментів:
Посадковий модуль буде оснащений радаром для дослідження поверхневих шарів та спектрометром для виявлення органічних матеріалів.
Марсіанський орбітальний апарат міститиме детектор енергетично нейтральних атомів та магнітометр для дослідження атмосфери та магнітного поля Марса.
Орбітальний модуль для повернення зразків на Землю буде оснащений гіперспектральним інфрачервоним сенсором та мультиспектральною камерою для високоточної зйомки поверхні планети.
Раніше повідомлялося, що у місії можуть використовуватися марсіанський вертоліт та шестиногий робот, які збиратимуть зразки поза основним місцем посадки. Однак офіційного підтвердження від CNSA поки немає.
Місце посадки та методи збору зразків.
Вчені розглядають три потенційні райони для посадки: Амазоніс Планітія, Утопія Планітія (де вже працював Zhurong) та Хриса Планітія.
Місця посадки обирають з урахуванням:
Ймовірності виявлення біосигнатур у стародавніх дельтах та озерах.
Безпекових факторів – висота, атмосферні умови, освітленість.
Зразки будуть збиратися як із поверхні, так і шляхом буріння. Основна увага приділятиметься глинистим породам, які могли зберегти органічні сполуки.