Після пропуску початкового терміну запуску у 2020 році, частково через пандемію, місія Європейського космічного агентства (ЄКА) ExoMars запланована на запуск у вересні.
18 січня ЄКА повідомило про хід підготовки до місії, яка дозволить доставити марсохід Rosalind Franklin на поверхню Марса. Запуск місії планується у період з 20 вересня по 1 жовтня 2022 року на ракеті-носії «Протон» з космодрому Байконур в Казахстані. Марсохід і посадкова платформа «Казачок», надана російським «Роскосмосом», приземляться в районі Oxia Planum на Марсі в червні 2023 року.
Запуск ExoMars був запланований на середину 2020 року. Однак проблеми з парашутами, які призначені для гальмування апарату в атмосфері Марса, а також ускладнення, викликані початком пандемії, змусили ЄКА у березні 2020 року відкласти запуск.
На даний час ЄКА вважає, що проблеми з парашутами вирішені, в тому числі завдяки певної допомоги NASA. У грудні ЄКА провело висотні випробування парашутів, успішно розгорнувши дві різні версії більшого з двох парашутів посадкового апарата, діаметром 35 м.
Сам марсохід завершив випробування, і, як повідомляє ЄКА, залишилось зробити лише «невеликі настройки». «Марсохід готовий, і разом із недавніми успіхами в випробуваннях парашутів на падіння, ми впевнені, що встигнемо до вересневої дати запуску», – сказав представник проєкту ExoMars П’єтро Багліоні.
На прес-конференції 18 січня генеральний директор ЄКА Йозеф Ашбахер також підтвердив успішний хід реалізації проєкту ExoMars. «Все йде дуже добре», — сказав він. «Ми на вірному шляху з невеликим позитивним запасом за графіком запуску».
На даний час марсохід Rosalind Franklin та посадкова платформа «Казачок» перебувають у надчистому приміщенні компанії Thales Alenia Space в Турині, Італія. Після остаточного огляду наприкінці березня всі компоненти місії – марсохід, модуль спуску, посадкова платформа та носій – будуть переміщені до місця запуску на Байконур, Казахстан, для підготовки до запуску.
Одним із факторів, який може ускладнити плани запуску, є зростання геополітичної напруженості між Росією та Заходом через занепокоєння, що Росія готує вторгнення в Україну. Й.Ашбахер сказав, що сподівається, що це не вплине на співпрацю з Росією в космосі, включаючи запуск ExoMars. «Те, що відбувається політично на місцях, не має змінити плани щодо запуску», – сказав він.