9 жовтня стався витік охолоджуючої рідини з радіатора на російському сегменті Міжнародної космічної станції (МКС), це вже третій подібний інцидент на російському обладнанні на станції менш ніж за рік.
У заяві NASA йдеться, що диспетчери Центру управління польотами Космічного центру ім. Джонсона помітили витік рідини з одного з двох радіаторів модуля «Наука» на російському сегменті станції близько 17:00 UTC. Цей модуль, також відомий як багатоцільовий лабораторний модуль (MLM), був доставлений на МКС у липні 2021 року після багаторічних затримок.
Диспетчери Центру управління польотами запитали екіпаж станції, чи можуть вони візуально підтвердив витік. «Так, є витік із радіатора на MLM», — підтвердила командир місії Crew-7 астронавт NASA Джасмін Могбелі під час сеансу зв’язку, який транслювався NASA онлайн.
Невідомо, скільки охолоджуючої рідини витекло з радіатора і як довго тривав цей процес. NASA заявило, що «Роскосмос» повідомив Агентство, що витік стався з резервного радіатора модуля «Наука». Цей радіатор спочатку був встановлений на модулі «Рассвет», доставленому на станцію у 2010 році, та перевстановлений на модуль «Наука» на початку цього року в рамках серії виходів у відкритий космос для оснащення «Науки».
У заяві, опублікованій у соціальних мережах, «Роскосмос» повідомив, що основна система терморегуляції на «Науці» працює належним чином, і ні станції, ні її екіпажу нічого не загрожує. NASA також надало аналогічну оцінку, заявивши, що «жодного впливу на екіпаж або роботу МКС не було». Екіпаж станції, однак, закрив ілюмінатори на американському сегменті МКС, щоб запобігти забрудненню через витік теплоносія.
Цей інцидент став третім випадком менш ніж за рік.
У грудні минулого року з російського корабля «Союз МС-22» через три місяці після прибуття на МКС стався виток теплоносія. «Роскосмос» прийняв рішення відправити на МКС для заміни екіпажу новий корабель «Союз МС-23» у безпілотному режимі. Це рішення призвело до затримки екіпажу, що прибув на МКС на «Союзі МС-22», ще на шість місяців.
У лютому з вантажного корабля «Прогрес MС-21» також відбувся виток теплоносія. Це сталося безпосередньо перед тим, як корабель, що прибув на МКС у жовтні минулого року, мав відстикуватися від станції.
Ці два витоки викликали підозри у дефекті конструкції або виробництва космічних кораблів. Однак «Роскосмос» дійшов висновку, що витоки були спричинені ударами мікрометеороїдів або орбітального сміття. NASA погодилося з цим висновком.
«Команда NASA також дослідила інциденти, незалежно від російської команди, і ми також не можемо знайти нічого, виходячи з інформації, наданої нам нашими російськими колегами, нічого, окрім зовнішнього впливу, уламків або чогось подібного», — сказав у липні Джоел Монтальбано, керівник програми МКС NASA.
На даний час невідомо, чи вплине витік на плани двох виходів у відкритий космос з сегменту США. Астронавт NASA Лорал О’Хара та астронавт ЄКА Андреас Могенсен планують здійснити виходи у відкритий космос для технічного обслуговування станції та проведення наукових експериментів орієнтовно 12 та 20 жовтня.
Увечері 9 жовтня NASA заявило, що «команди на землі продовжуватимуть досліджувати причину витоку», і повторило, що «первинний радіатор на «Науці» працює нормально, забезпечуючи повне охолодження модуля без впливу на нього, екіпаж або на роботу МКС».