Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ЄС підтримує заборону на тестування ASAT, ініційованою адміністрацією президента США, напередодні засідання ООН

Напередодні чергового засідання Робочої групи відкритого складу ООН (OEWG) зі зменшення космічних загроз 27 країн Європейського Союзу зобов’язалися прийняти пропозицію адміністрації президента США не проводити випробувань протисупутникової зброї (ASAT) прямого підйому.

Крім того, країни ЄС — більшість із яких також є союзниками по НАТО — рекомендують OEWG розглянути норми щодо обмеження всіх видів діяльності, в результаті яких утворюється космічне сміття, включаючи дії зі зближення на орбіті, що можуть призвести до фізичного впливу на супутники іншої держави.

«Держави-члени ЄС стурбовані тим, що використання руйнівних протикосмічних систем може мати широкомасштабний і незворотний вплив на космічний простір, та вважають зобов’язання із заборони тестування ASAT терміновим і початковим заходом, спрямованим на запобігання шкоди космічному середовищу, а також сприятимуть розробці подальших заходів для запобігання гонці озброєнь у космічному просторі», – йдеться у спільній заяві ЄС для OEWG, оприлюдненій цього тижня.

Чергове засідання OEWG планується 28 серпня – 1 вересня у Женеві, у ході якого члени групи намагатимуться досягти угоди щодо обмеження небезпечної діяльності національних військових на орбіті та зменшення ризиків виникнення конфлікту у космосі.

Раніше 13 країн, у тому числі п’ять країн-членів ЄС, взяли на себе це зобов’язання на національному рівні, тобто оголошення ЄС збільшило загальну кількість країн, що приєдналися до заборони випробування ASAT, до 35. Крім того, на грудневому засіданні Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку 155 країн підписали угоду, яка висловлює загальну підтримку заборони руйнівних випробувань ASAT в рамках ООН.

Заява ЄС рекомендує включити заборону на руйнівне тестування ASAT до остаточного «консенсусного» звіту OEWG як одну з «областей співпадіння позицій, де необхідні додаткові багатосторонні зусилля та співпраця» для створення надійних міжнародних норм.

Крім того, заява ЄС закликала країни-члени ООН підвищити прозорість своєї національної космічної діяльності та обмінюватися інформацією, в тому числі через Інтернет-портал космічної безпеки, створений Інститутом ООН з дослідження проблем роззброєння.

Однак шанси на те, що OEWG підготує звіт, у якому всі учасники дійдуть консенсусу, є мінімальними. І росія, і Китай відхилили заборону на тестування ASAT і з початку переговорів намагалися гальмувати роботу групи.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України